10 najpestrejších prírodných úkazov na Zemi

10 najpestrejších prírodných úkazov na Zemi

Žijeme na planéte, ktorá ponúka fascinujúcu prizmu odtieňov, od viacfarebných hôr a púští až po astronomické kuriozity a kaleidoskopické rieky.  


O návšteve týchto neuveriteľných prírodných úkazov môžeme v súčasnom svetovom stave len snívať.

Nič nám však nebráni v tom, aby ste si prezerali úchvatnú prírodu skrz fotografie a snažili sa o nich dozvedieť niečo viac.

Tieto nádherné obrázky nám pripomínajú, že aj keď sme práve „uväznení“ vo vnútri, svet okolo nás dokáže svietiť tými najfantastickejšími spôsobmi.  

Bioluminiscenčné vody, Tasmánia

Väčšina bioluminiscenčných tvorov je morských. Keď sa pod hladinou rozsvietia, zdá sa, že voda magicky iskrí. Na svete existuje množstvo takýchto vôd. Časti pobrežia rieky Derwent sa v noci osvetľujú ako neóny vďaka bleskovému davu miliárd morských organizmov, ktoré žiaria v tme. Fytoplanktón, prezývaný aj ako morské iskry, má vedecký názov noctiluca scintillans, čo doslova znamená „žiariace nočné svetlo“.

James_Stone76/Shutterstock

Dúhové eukalyptové háje v Maui, Havaj

Kultový maľovaný les na ceste do Hana, Maui je nasýtený eukalyptovými stromami, ktoré sa môžu pochváliť pestrofarebnými kmeňmi. Farby sú vlastne výsledkom kôry lúpajúcej sa zo stromov, ktorá sa zmení zo zelenej na modrú, fialovú, oranžovú, žltú a hnedú.

Tkunited/Shutterstock

Dúhová hora v peruánskych Andách, Andy

Hora Vinicunca, známa ako Montaña de Siete Colores, Hora siedmich farieb, sa rozkladá vysoko v peruánskych Andách a je dnes populárnou destináciou pre turistov. Ak prežijete náročnú túru a nepohodlne vysokú nadmorskú výšku, objavíte úchvatný prírodný úkaz - husté dúhové pruhy ležiace na svahu, vďaka rafinovane umiestneným ložiskám minerálov po milióny rokov.

Emperorcosar/Shutterstock

Ľadové jaskyne Mendenhall v Juneau, Aljaška

Uprostred úchvatného aljašského ľadovca Mendenhall sa nachádzajú neskutočné ľadové jaskyne. Cesta do tohto snového podsvetia nie je pre slabé srdce - prieskumníci musia čeliť kajaku a potom sa šplhať klzkými terénmi. Boj sa však oplatí, najmä preto, že tieto neuveriteľné pamiatky môžu pominúť. Ľadovec údajne podľahne dopadom globálneho otepľovania.

Serhat Akin/Shutterstock

Veľký prameň v národnom parku Yellowstone, Wyoming

Yellowstone je hostiteľom veľkého podielu prírodných zázrakov. Jedným z nich je aj známy termálny bazén Grand Prismatic Spring. Na základe svojho názvu je tento horúci prameň vo veľkosti futbalového ihriska, lemovaný žltými, zelenými a oranžovými kruhmi, vďaka vylučovaniu baktérií milujúce teplo. V strede sa nachádza prameň žiarivej modrej vody, ktorá vystrelí cez trhlinu pri 76 stupňoch Celzia.

Kris Wiktor/Shutterstock

Jazero Hillier, Austrália

Pri pobreží Austrálie, hneď vedľa Tichého oceánu, nájdete malé jazero, ktoré pripomína obrovskú nádrž s ružovou farbou. Existuje niekoľko teórií o tom, čo dáva tomuto úkazu jeho zvláštne žuvačkový odtieň. Jednou je vysoká koncentrácia soli, ktorá priťahuje určité druhy rias vylučujúcich ružové pigmenty. Ďalšou je reakcia medzi soľou a hydrogenuhličitanom sodným (sóda bikarbóna).

Matteo_It/Shutterstock

Sedem farebných zemín v Chamareli, Maurícius

Sopečná činnosť na ostrove Maurícius pri africkom pobreží vyústila do neobvykle živých piesočných dún. Toto miesto sa stalo obľúbeným cieľom turistov nielen pre estetickú príťažlivosť, ale aj pre jeho mystickú odolnosť - duny sa javia ako odolné voči erózii.

Kkulikov/Shutterstock

Pevnina Zhangye Danxia v Gansu, Čína

Pevnina Zhangye Danxia je jednou z najznámejším mnohofarebným horských pásiem na svete. Nachádza sa v rovnomennom geologickom parku, v provincii Gansu a bola vyhlásená za svetové dedičstvo UNESCO.

Suronin/Shutterstock

Rieka piatich farieb (Caño Cristales) vo Vista Hermosa, Kolumbia

Caño Cristales sa nazýva „najkrajšia rieka na svete“ a môže sa pochváliť tečúcou vodou v piatich rôznych farbách -  ale iba na časť roka. Počas obdobia dažďov a sucha v krajine spôsobuje sútok prírodných javov chromatickú vodu. Rastlinný druh na dne rieky je zodpovedný za jasne červený odtieň, keď je voda najviac plytká, ale pieskové a skalné útvary tvoria žltú, zelenú a čiernu farbu, ktorá sa mieša s celoročne modrou riekou.

Varnak/Shutterstock

Maľovaná púšť v národnom parku Petrified Forest, Arizona

Maľovaná púšť získala svoje meno podľa svojho jedinečného terénu, kombinácie sedimentov z pieskovca, ílu, sopečného popola a ďalších geologických materiálov, ktoré premietajú kaleidoskop farieb vrátane levanduľovej, červenej, oranžovej a ružovej.

Genevieve_Einzig/Shutterstock


Zdroj: rd