10 úžasných miest, ktoré treba navštíviť skôr, ako zmiznú – 1. časť
Mnohé úchvatné miesta na tomto svete stoja za návštevu. Niektoré z nich sa však vytrácajú zo zemského povrchu.
Mnoho svetových úžasných destinácií je ohrozených klímou a zanedbávaním. Niet divu, že sa cestovný ruch stále zvyšuje. Ak je niektoré zo spomínaných miest na vašom zozname prianí, neváhajte a chopte sa príležitosti navštíviť tieto nádherné ciele. Nezabudnite však, že niektoré oblasti sú zničené aj turizmom. Buďte preto zodpovednými turisti a vážte si to, čo máte okolo seba.
1. Veľký kaňon
V roku 2015 bol Grand Canyon vyhlásený za jedno z najohrozenejších historických miest v USA. Táto krásna prírodná krajina je ohrozená cestovným ruchom a ťažbou a je vystavená vysokému riziku zničenia a nenapraviteľného poškodenia.
Jose1983/Getty Images
2. Galapágy
Ak máte chuť na rozsiahlu divočinu a nádherné pláže, pridajte si do vášho zoznamu aj Galapágy. Jeho ekosystém je ohrozený nadmerným rybolovom a stúpajúcimi teplotami oceánu. Koralové útesy začínajú umierať a turisti ohrozujú domáce zvieratá.
Dc_Colombia/Getty Images
3. Maldivy
V roku 2017 štúdia publikovaná v Nature predpovedala, že zmena podnebia urýchli rýchlosť stúpania hladín morí. Je preto logické, že najrizikovejšou destináciou je najnižšie položená krajina na svete, ostrovný štát, ktorý pozostáva zo série atolov vytvorených z koralov v Indickom oceáne.
Stockforlife/Shutterstock
4. Amazonský dažďový prales
Pred piatimi desaťročiami Brazília motivovala svojich obyvateľov, aby ho kolonizovali. Bujný les bol nahradený drevárskymi priestranstvami, ohradami pre dobytok a sójovými farmami. Brazílsky prezident sa domnieva, že prales by mal byť otvorený pre podnikanie. Od jeho inaugurácie v januári 2020 sa miera odlesňovania zvýšila o 92 percent. Zvýšená ľudská činnosť v lese a meniace sa podnebie spôsobili ničivé lesné požiare. O niekoľko generácií by mohol zmiznúť celý prales.
Ildo Frazao/Getty Images
5. Machu Picchu
Vďaka vysokej nadmorskej výške a nepriaznivým poveternostným podmienkam je Stratené mesto vystavené vysokému riziku erózie v dôsledku prírodných katastrof.
Sl_Photography/Getty Images
6. Národný park Everglades
Krásna a jedinečná mokraďová divočina na južnom cípe Floridy obsahuje najväčší mangrovový ekosystém západnej pologule. Je domovom mnohých výnimočných vtákov, brodiacich sa plazov a tiež ohrozených druhov, ako je puma floridská a lamatín karibský. Mestský rozvoj, priemysel a poľnohospodárstvo zničili viac ako polovicu pôvodného parku a to, čo z neho zostalo, je zozname svetového dedičstva UNESCO od roku 2010.
Pisaphotography/Shutterstock
7. Benátky
Benátky sú známe romantickými jazdami gondolou po malebných kanáloch. Kvôli stúpajúcej hladine mora a prírodným tektonickým procesom, sa ohromujúce „mesto na vode“ potápa rýchlosťou jeden až dva milimetre ročne. To sa v nasledujúcich dvoch desaťročiach premení na viac ako sedem centimetrov.
Muratart/Shutterstock
8. Veľká koralová bariéra
Najväčší a najúžasnejší koralový útes na svete umiera. Zmena podnebia a znečistenie viedli k okysleniu, extrémnemu počasiu a ohniskám morských hviezd. Teploty vody spôsobili rozsiahle epizódy odfarbenia koralov. Od 80. rokov minulého storočia zmizla viac ako polovica koralového útesu a odborníci tvrdia, že zvyšok by sa mohol stratiť do dvoch desaťročí.
Brian Kinney/Shutterstock
9. Antarktída
Toto miesto je domovom nádherných živočíchov, vrátane tučniakov, tuleňov leopardích a kosatiek dravých. Štúdia publikovaná v časopise Nature predpovedala, že svetové ľadové čiapky sú na ceste k zmenšeniu takmer o 25 percent do konca storočia a väčšina z toho nastane na Antarktickom polostrove. Nezvratne sa tým zmení krehký ekosystém kontinentu.
Wim Hoek/Shutterstock
10. Veľký čínsky múr
Z najslávnejšej čínskej pamiatky zostáva menej ako 9 percent v dobrom stave. Mnoho častí zmizlo z dôvodu erózie a poškodenia turistami, miestnymi obyvateľmi, ktorí kradli tehly pre vlastnú potrebu a umelcami graffiti, ktorí ju používajú ako plátno. Aj keď dochádza k jeho obnove, nedostatok značného štátneho financovania na ochranu pamiatky znamená, že jej budúcnosť bude naďalej ohrozená.
Zhu Difeng/Shutterstock