10 zaujímavých faktov o slávnom koncerte Rooftop skupiny The Beatles

10 zaujímavých faktov o slávnom koncerte Rooftop skupiny The Beatles

The Beatles, jedna z najväčších a najúspešnejších skupín, aká kedy existovala, sa 30. januára 1969 postavila na strechu budovy Apple Corps a zahrala svoj posledný živý koncert.


Skupina The Beatles sa okolo obeda predposledný januárový deň v roku 1969 neohlásene objavila na streche sídla ich vydavateľstva. Londýnčania sa na vystúpenie pozerali s nadšením a zmätkom, pretože najväčšia skupina na svete nehrala naživo dva a pol roka a zrazu nečakane skúšala svoju novú tvorbu. Prečítajte si 10 zaujímavých faktov, ktoré ste možno nevedeli o tomto známom koncerte.

1. Koncert sa uskutočnil počas beatlovskej „zimy nespokojnosti“.

Kapela bola pred plánovaním koncertu rozídená a nefunkčná. Paul McCartney prevzal vedenie kapely a predstavil ďalší album, ktorý chcel nazvať „Get Back“ ako návrat späť. 

George Harrison neznášal McCartneyho kontrolu a nahrávky sa často prerušovali, keď sa tí dvaja hašterili nad Harissonovou gitarovou prácou. Ringo Starr túžil po tom, aby projekt skončil tak, aby nekolidoval s natáčaním filmu The Magic Christian, v ktorom hral. John Lennon bol náchylný k dlhému mlčaniu a umožňoval všadeprítomnej Yoko Ono hovoriť za neho. Harrison nazval tento čas „zimou nespokojnosti“ a Lennon snahu o nový album ako „najúbohejšie stretnutia na Zemi“. Nahrávky boli vyradené v prospech Abbey Road a potom znovu obnovené v poslednom albume kapely s názvom Let it be.

Get Back volali projekt, na ktorých sa členovia skupiny stretávali a spoločne pracovali.

2. Koncert bol zinscenovaný pre televízny projekt.

McCartney naplánoval dvojdenný televízny špeciál, ktorý mal sprevádzať vydanie albumu Get Back. Prvý diel mal dokumentovať skupinu, ktorá vytvára a píše svoje diela a druhý mal ukázal živé vystúpenie, označené ako prvý koncert kapely od ich amerického turné z roku 1966. Kapela najala režiséra Michaela Lindsay-Hogga, ktorý vytvoril hŕstku propagačných videí. Tak isto ako album, ani televízny špeciál nevyšiel podľa ich predstáv. V roku 1970 sa zábery režiséra stali dokumentárnych filmom, ktorý bol pomenovaný Let it be.

3. Beatles vybrali strechu z jedného hlavného dôvodu: pohodlie.

Navrhovanými miestami pre koncert bola loď, grécky amfiteáter a londýnsky Roundhouse. Nič z toho však nevyhovovalo. Keďže sa čas krátil, museli za dva týždne vymyslieť nejaké miesto, kde by odohrali koncert. McCartney spomína, že niekto navrhol, aby išli na strechu a hrali tam.  

4. Billy Preston bol najatý na zdvihnutie nálady.

Billy Preston bol významný americký hudobník. Kapela sa s ním stretla v Hamburgu na začiatku 60. rokov a myslela si, že v roku 1969 dokáže odľahčiť náladu. „Keď sa dostal k elektrickému klavíru, okamžite došlo k 100 % zlepšeniu vibrácií v miestnosti,“ povedal Harrison.

5. Existuje dôvod, prečo sa nehrali žiadne piesne od Georga Harrisona

Päť nových piesní hrali celkovo v deviatich záberoch. Všetky piesne boli od Lennona a McCartneyho. Harrison prispel niekoľkými pesničkami na stretnutiach Get Back. Kapela ich vynechala, pretože nevedeli, či by pôsobil po dokončení projektu stále v kapele. Gitarista totiž dvakrát odišiel zo stretnutí a v jednej chvíli povedal kapele, že by mala inzerovať jeho náhradu v britskom hudobnom časopise NME.

6. Audio koncertu bolo zaznamenané v suteréne. 

Keď kapela hrala, zvuková nahrávka šla k producentovi Alanovi Parsonovi do suterénu budovy.

7. Na ulici boli skryté kamery.

Štáb Lindsay-Hogga ráno rozostaval kamery do okien budovy Apple Corps a očakával zhromaždenie davu.

8. Niektorí diváci neboli beatlesovským výkonom nijak extra nadšení

Keď kapela hrala, doprava sa zastavila, chodci sa zhromaždili okolo budovy Apple Corps a pracovníci v susedných budovách prišli k oknám a na svoje strechy. „Spomínam si, že bola zima, veterno a vlhko“, povedal Starr, „ale všetci ľudia, ktorí sa pozerali, si to naozaj užívali.“ Súčasné hodnotenia však boli kritickejšie. „To sú Beatles? Kriste, neznejú ako oni“, povedal jeden muž. „Tomuto hovoríte verejné vystupovanie? Nevidím ich,“ sťažovala sa žena. „Tento druh hudby je v poriadku, ale myslím si, že je to trochu narúšanie pracovnej oblasti,“ povedal rozčúlený Londýnčan.

9. Niektorí zamestnanci spoločnosti Apple Corps vynechali koncert, aby pokračovali v práci.

„Vedel som, že sa bude niečo diať na streche, ale nebola to moja vec,“ uviedol tlačový agent Derek Taylor. V budove bol aj dlhoročný producent kapely, George Martin. „Bol som na prízemí, keď hrali na streche,“ povedal, „bál som sa, či neskončím na policajnej stanici v Saville Row kvôli narušeniu kľudu“.

10. Polícia doslova odpojila koncert The Beatles.

Nakoniec zavolal manažér banky políciu, pretože sa sťažoval na hluk. Policajti pochodovali k Apple Corps a vydali sa na strechu. McCartney tvrdí, že začul výkrik dôstojníka: „Musíte prestať!“ Povedal, že si stále pamätá jeho číslo odznaku: 503, ale spevák vyzval skupinu, aby pokračovala, až kým dôstojník nevytrhne šnúru zo zariadenia a neukončí vystúpenie. Za tento incident nebol nikto obvinený.


Zdroj: mentalfloss