5 najčastejších dôvodov, prečo stále „nemáte čas“

5 najčastejších dôvodov, prečo stále „nemáte čas“

Ak sa opýtate akéhokoľvek človeka na jeho čas, nielen toho zamestnaného rodiča s hypotékou, odpovedia vám to isté. Väčšina ľudí sa totiž cíti, akoby sa niekde neustále ponáhľala, skákala z jednej dôležitej úlohy na ďalšiu, s malou alebo žiadnou prestávkou. Prečo sa tak cítime a máme pocit, že máme neustále veľa práce?


Spoločnosť, v ktorej sa nachádzame, ponúka množstvo atraktivít. A my ich chceme všetky stihnúť – chceme cestovať, prečítať všetky dobré knihy, pozrieť si najobľúbenejšie seriály, filmy, vedieť maľovať obrazy, spievať, strihať videá, fotografovať a tak ďalej. A k tomu všetkému chceme byť dobrými rodičmi, úspešnými pracovníkmi, šikovnými kuchármi, mať vo všetkom poriadok, byť šťastnými a mať krásne telá. Lenže to nejde, keďže na nič nie je dosť času.

Jednou z odpovedí je, že ide o kombináciu rôznych dôvodov, ktoré spôsobujú to, že sa ľudia takto cítia. Pokračujte v článku nižšie a prečítajte si päť tých najčastejších príčin.

1. Staviate na tú istú úroveň čas a peniaze.

Problémom v tomto prípade nie je nedostatok dostupného času, ale skôr to, ako ho vnímame. Čas spájame s peniazmi. Mnohí z nás sú totiž platení od hodiny. Čas vnímame ako vzácny zdroj, a preto je každá minúta spojená s objektívnou hodnotou. Kvôli tomuto máme sklon čo najlepšie využívať každý moment, ktorý máme, pričom nezáleží na tom, koľko voľného času získame, pretože to vždy vyzerá tak, že to nestačí. Predstavte si prípad, že zarábate viac a váš zisk sa stále zvyšuje, ale vy vždy budete chcieť niečo navyše. Naučte sa vnímať čas ako niečo, čomu nemožno predísť a nie ako merateľný zdroj.

2. Technológia diktuje váš rozvrh.

Dnešná technológia umožňuje okamžitú komunikáciu a na základe toho sa zvýšili aj naše požiadavky. E-maily zvyčajne vyžadujú odpoveď za menej ako 24 hodín a väčšina z nás dostáva texty, hovory a správy neustále počas celého dňa. Táto neustála forma komunikácie vás núti neustále prepínať medzi úlohami, neustále kontrolovať doručenú poštu a nikdy nenabudnúť pocit, že je práca dokončená. Pracovná komunikácia je niečo, čo sa deje na pozadí, bez skutočného odpočinku, takže máte pocit, že vždy pracujete (aj keď práve čítate krátke e-maily). Naučte sa odpojiť vypnutím zariadení, kým to nebude potrebné na zmiernenie tohto pocitu.

3. Nespravujete svoj čas.

Napriek tomu, že sa zaoberáme časom, väčšina z nás nedokáže spravovať svoj čas. Premýšľajte o tom - plánujete svoj deň vopred, hodinu po hodine alebo sa len uhýnate úderom? Štúdie ukazujú, že aktívna prax v oblasti riadenia času vedie ľudí k produktívnejšej práci, vďaka čomu sa vykoná viac vecí za kratší čas a výsledkom je aj viac voľného času. 

4. Nemáte zdravé spánkové vzorce.

Ak nemáte dostatok spánku alebo je rozvrh spánku nepravidelný, môže to mať skutočný vplyv na vašu produktivitu. Aj keď sa necítite unavene alebo ospalo, váš mozog jednoducho nedokáže fungovať tak efektívne, keď je okradnutý o pravidelné, konzistentné a bohaté obdobia odpočinku. To znamená, že budete tráviť viac času tým, že budete robiť menej práce a nakoniec budete mať pocit, že je potrebné vykonať príliš veľa úloh v neprimeranom čase. Máte tendenciu obetovať spánok, aby ste vyrovnali deficit, čo vedie k začarovanému a trvalému cyklu skrátenia spánku a sťaženiu a skomplikovaniu tohto rozdielu. Uprednostnite svoj odpočinok - budete radi, že ste to urobili.

5. Všetko vnímate pesimisticky.

Pesimizmus a negatívne myslenie majú výrazný vplyv na všetky vaše subjektívne skúsenosti, čo znamená, že čím viac si myslíte, že veci typu „Som naozaj zaneprázdnený“ alebo „Nemám dosť voľného času“, tým viac sa skutočne začnete cítiť uponáhľaní a príliš zaneprázdnení. Keď sa ocitnete vo chvíľach odpočinku, vážte si ich a premýšľajte o tom, koľko voľného času si celkovo užívate. Čím pozitívnejšie premýšľate o čase, ktorý trávite, tým pozitívnejšie sa budete cítiť v tej chvíli. 

Keď sa nabudúce budete cítiť zaneprázdnene, pripomeňte si, že je to čiastočne ilúzia. Niet pochýb o tom, že musíte veľa urobiť, ale pravdepodobne musíte urobiť menej, ako si myslíte a k dispozícii máte viac voľného času, ako ste pôvodne predpokladali. Snažte naplánovať a spravovať svoj čas lepšie a urobte si ho na ocenenie malých vecí v živote. Uvidíte, že budete menšími obeťami zaneprázdneného pocitu. 


Zdroj: lifehack