6 možných príčin vašej neustálej únavy

6 možných príčin vašej neustálej únavy

Viete, prečo vás neustále zmáha únava? Prečítajte si zopár príčin a tipov, ako jej predchádzať.  


1. Pásmová choroba

Mnohí z nás, ktorí vstávajú denne skoro ráno do práce, sa snažia cez víkend tieto zameškané hodiny spánku dobehnúť. Ale spať a prebudiť sa v rôznych časoch môže narušiť náš denný rytmus. Táto sociálna pásmová choroba je spojená s ospalosťou, pocitmi únavy, zlou náladou a zdravotnými problémami.

Vyhnite sa preto víkendovému dobiehaniu spánku a zachovávajte si rovnaký vzorec.

2. Pohyb

Dlhodobá únava je spojená s príliš malou aktivitou. Ľudia, ktorí cvičia pravidelne, uvádzajú menej pocitov únavy ako skupiny, ktoré necvičia. Cvičenie podporuje energiu a náladu, ktoré získavame z dopamínu a serotonínu. Taktiež znižuje zásoby tuku, ktoré sa zdajú byť spojené s dlhodobou únavou.

Snažte sa nájsť tie formy cvičenia, ktoré zapadajú do vášho životného štýlu a samozrejme tie, ktoré vás bavia.

3. Kabína

Niet divu, že ste neustále unavený, keď ste zavretý denne v interiéri. Svetlo a čerstvý vzduch sú dôležité pre zdravie mozgu a fungovanie organizmu. Pobyt v „kabíne“ nám zhoršuje náladu a znižuje energetickú hladinu. Prejavmi sú depresia, pocity únavy, ktoré sú spôsobené nedostatkom slnečného žiarenia.

Pokúste sa preto vyraziť von každých pár hodín, aj keď len na pár minút.

4. Strava

Nadváha môže spôsobiť únavu, pretože vaše telo musí pracovať ťažšie na vykonávanie každodenných činností. Dôležité je aj to, čo jete. Nízka hladina železa a vitamínov B môže spôsobiť únavu. A strava s vysokým obsahom cukru, ako sú koláče a sušienky, môže zanechať pocit únavy, keď energia z cukru rýchlo vyprchá. 

Dbajte na vyváženú stravu, vrátane komplexných sacharidov ako sú celozrnný chlieb, hnedá ryža, fazuľa, ovos a strukoviny.

5. Kofeín a alkohol

Vo výskume lekárskej fakulty Johns Hopkins Medical School zistili, že hoci konzumenti kofeínu si myslia, že káva zlepšuje ich výkon a náladu, v skutočnosti to len pôsobí proti nepriaznivým účinkom vyprchania kofeínu tým, že ich privádza späť do normálnej úrovne fungovania. V tomto prípade je problémom to, že kávu musíte piť aj naďalej, pretože abstinencia kofeínu spôsobuje únavu. Okrem toho spôsobuje únavu aj alkohol. Krátkodobo môže viesť k nepokojnému spánku a dehydratácii. Dlhodobo môže viesť k úzkosti a depresii, ktoré sú spojené s letargiou a nespavosťou.

Otestujte, či kofeín alebo alkohol sú vinníkmi za to, že vás unavujú. Nepite ich aspoň týždeň, aby ste dokázali zistiť, či sa budete cítiť lepšie. 

6. Strach a depresia

Nedostatok spánku a únava sú silne spojené s depresiou a úzkosťou. Výskumní pracovníci merali hladiny kyslíka v mozgu, keď ľudia vykonávali rôzne fyzické a psychické úlohy, a zistili, že sa pri ukončení komplexných mentálnych aktivít rýchlejšie vyčerpali.

Vyskúšajte si náladový samohodnotiaci kvíz, aby ste zistili, či vaša únava súvisí s vašim stavom mysle alebo sa porozprávajte s odborníkom. 


Zdroj: sciencefocus