
7 užitočných a fascinujúcich faktov o Dni Zeme
Každý rok oslavujeme 22. apríla Deň Zeme. Na počesť tohtoročného 50. výročia sme zozbierali pár fascinujúcich faktov o tomto významnom medzinárodnom dni.
Každý rok, 22. apríla, muži, ženy a deti zbierajú odpadky, pestujú stromy, čistia koralové útesy, premietajú filmy, podávajú petície a plánujú lepšiu budúcnosť pre našu planétu. Prečítajte si 7 najužitočnejších a najzaujímavejších faktov o Dni Zeme, ktorý existuje už pol storočia.
Pixabay
1. Deň Zeme vznikol najmä vďaka úsiliu senátora Wisconsinu Gaylorda Nelsona.
Senátor Nelson sa od roku 1963 snažil vytvoriť hnutie na ochranu prírody, ktoré sa malo stať súčasťou národnej diskusie. Po tom, čo bol svedkom následkov ropných škvŕn v Kalifornii v roku 1969, zdvojnásobil svoj záväzok zvýšiť environmentálne povedomie. Získal podporu z oboch strán politického spektra a 22. apríla 1970 sa zrodil Deň Zeme.
2. V prvý Deň Zeme vyšlo do ulíc 20 miliónov Američanov.
V prvý deň Zeme sa v uliciach Ameriky zišlo 20 miliónov ľudí, čoho výsledkom bolo zrodenie environmentálneho hnutia. Tento deň zaznamenal kombináciu búrlivých zhromaždení a triezvych úvah o stave planéty. Protesty, demonštrácie, prechádzky v prírode, prejavy, koncerty a rôzne občianske stretnutia sa uskutočnili na vysokých školách, v halách, na verejných námestiach a v parkoch v USA.
3. Dátum bol vybraný, aby zmobilizoval študentov vysokých škôl.
Tím projektu Deň Zeme vedel, že s cieľom získať čo najväčšiu trakciu, vysokoškoláci budú musieť hrať kľúčovú úlohu. Dátum, ktorý vybrali, bola vypočítaná voľba - 22. apríl spadá väčšinou medzi jarné prázdniny a záverečné skúšky.
4. Deň Zeme čelil kritike od samého začiatku.
Niektorí tvrdili, že udalosť bola pokusom o uctenie 100. výročia narodenia Vladimíra Lenina. Iní tvrdili, že Deň Zeme slúžil ako rozptýlenie od naliehavejších spoločenských problémov dňa. Novinár I.F. Stone povedal: „Krajina prechádza do širšej vojny v juhovýchodnej Ázii a my tu sedíme a hovoríme o odpadkoch“.
5. Začal ako americké hnutie, teraz je medzinárodným fenoménom.
Aj keď Deň Zeme vznikol ako environmentálne hnutie v Spojených štátoch, dnes ho oslavuje celý svet. V roku 1990 sa Deň Zeme rozšíril o národy po celom svete, do ktorého sa zapojilo 200 miliónov ľudí v 141 krajinách. O desať rokov neskôr, na prelome nového tisícročia, Deň Zeme rozšíril svoj dosah do 184 krajín s pomocou 5000 environmentálnych organizácií. Po 40 rokoch sa zúčastňuje na aktivitách Dňa Zeme viac ako 1 miliarda ľudí, čím sa stáva najväčšou občianskou udalosťou na svete.
Pixabay
6. Na medzinárodnej úrovni je známy ako Medzinárodný deň Matky Zeme.
V roku 2009 sa Valné zhromaždenie OSN rozhodlo označiť 22. apríl za Medzinárodný deň Matky Zeme. Toto pomenovanie slúži ako spoločná metafora a reprezentácia našej planéty v mnohých krajinách a kultúrach. V Spojených štátoch sa sviatok stále označuje ako Deň Zeme.
7. Témou Dňa Zeme 2020 sú „opatrenia v oblasti klímy“.
Od roku 2016 sa každý rok k tomuto dni pripája nová téma. V roku 2016 to boli „Stromy pre Zem“, po ktorom nasledovala „Environmentálna a klimatická gramotnosť“ v roku 2017, „Koniec znečistenia plastami“ v roku 2018 a „Ochrana našich druhov“ v roku 2019. V tomto roku organizátori uskutočnili kampaň na tému „Klimatické opatrenia“.
Organizátori dúfajú, že to bude deň na zvýšenie informovanosti o nebezpečenstvách spojených so zmenou podnebia a o príležitostiach niečo zmeniť. Aj napriek spoločenskému dištancovaniu, ktoré si vyžaduje pandémia koronavírusu, demonštrácie a konferencie stále prebiehajú, aj keď virtuálne.
Zdroj: mentalfloss, cnn