8 najčastejších chýb, ktorým by ste sa mali vyhnúť pri práci z domu

8 najčastejších chýb, ktorým by ste sa mali vyhnúť pri práci z domu

Práca z domu môže byť naozaj úžasná, ak sa jej však viete prispôsobiť. Niektoré výskumy tiež dokazujú, že zamestnanci sú spokojnejší a produktívnejší než ich kolegovia v kancelárii.


Aj keď je práca z domu fajn, nemusí to byť pre každého človeka to „pravé orechové“. Niekomu to vyhovuje viac, inému menej. Potom sú tu tí, ktorým to okolnosti a ich náplň práce nedovoľuje. Ak však máte možnosť pracovať týmto spôsobom a chcete byť produktívnymi, zdravými a šťastnými zamestnancami, mali by ste sa vyhýbať nasledujúcim najčastejším chybám, uvádza portál Bright Side

1. Neprezliekate sa z pyžama

Pyžamo je skvelá vec. Najmä ak v ňom strávite celý deň bez toho, aby ste si ho museli vyzliecť. Oblečenie však ovplyvňuje vašu náladu, úroveň energie a dokonca aj spôsob myslenia. Nosenie pyžama teda môže spôsobiť, že sa budete cítiť lenivo, uvoľnene a nemotivovane.

Mozog pomocou rôzneho oblečenia oddeľuje prácu od osobného života, aj keď ste celý deň doma. To znamená, že by ste sa mali prezliecť každé ráno do niečoho iného než do pyžama a oddeliť tak svoj spánok od produktívneho dňa, čo vám pomôže cítiť sa organizovanejšie.  

2. Nedodržujete normálny rozvrh

Čo to znamená? Dve slová – zlá životospráva. Výhody nezávislého pracovníka spočívajú v tom, že pracuje do 4:00 rána a vstáva neskoro, pričom nedodržiava pravidelné stravovanie, ale vždy sa zasýti len nejakým občerstvením. Aj keď je takýto spôsob života chvíľu zábavný, časom produktivita klesá, pretože sa prestanete cítiť fyzicky i psychicky dobre.

Čo musíte urobiť? To, čo už dávno viete – zdravá pravidelná strava, spánok a cvičenie. Tie nie sú prvoradé len pre vaše zdravie, ale aj pre váš úspech. Práca z domu vám ľahko dokáže zničiť rutinu. Musíte si vytvoriť rozumný rozvrh, ktorý vám umožní využívať výhody flexibilného pracovného času a zároveň zostať zdraví a šťastní.

3. Nevysvetľujete svojim blízkym, že máte skutočnú prácu

Niektorí ľudia disponujú mylným názorom o práci z domu. V podstate ju neberú vážne. Pre nich je to sedieť doma za počítačom a vyhľadávať zábavné veci. Dôležitou súčasťou úspechu je zorganizovať svoju prácu s domácnosťou. Ak od vás požadujú nakúpiť, navariť, upratať – urobte to po vašej stanovenej pracovnej dobe. Nedobiehajte termíny v noci, ak uprednostníte potreby iných ľudí pred svojimi.

Vysvetlite svojim blízkym, že musíte splniť skutočné termíny v skutočnej práci. Neodkladajte svoju prácu na neskoré večery a víkendy len preto, že vašu prítomnosť doma využívajú vaši známi pre svoje plány. Neprospieva to vášmu zdraviu a ničí to váš pracovný režim.

4. Miešate pracovný čas s tým osobným

Aj keď dodržiavate rozvrh, môžete sa cítiť vyčerpane a znechutene. Ide o to, že neustále uvažujete o svojej práci. Možno nepracujete viac hodín ako obvykle, robíte si prestávky, ale máte pocit, že „ste“ v práci nepretržite. Ráno ihneď kontrolujete e-maily, cez obed odpisujete na správy z práce a večer premýšľate nad tým, čo ste stihli spraviť a čo vás čaká zajtra.

Práca z domu vám určite spôsobí zmiešanie pracovného a osobného života. Vašou úlohou je vytvoriť medzi nimi vzdialenosť. Keď opustíte svoj pracovný stôl, začnite robiť niečo iné, niečo v domácnosti, nejaký koníček, trávte čas s rodinou a hlavne nemyslite na žiadne e-maily a nedokončené úlohy. Pomôže vám to vytvoriť si zdravé hranice medzi vaším osobným a profesionálnym životom.

5. Zabúdate na fyzickú aktivitu

Nie všetci majú radi pohyb a pravidelné cvičenie. Keď dochádzate do práce, máte za deň aspoň minimálny pohyb, aj keď celý deň sedíte v kancelárii. Doma však prejdete do troch miestností a dosť. A to nie je šťastný scenár.

Niekedy si neuvedomíte, že pracujete nepretržite niekoľko hodín bez toho, aby ste vstali a išli čo i len na toaletu. Vášmu telu sa to zrejme nepáči a vy sa večer sťažujete na bolesti chrbta. Ak nemáte v láske domáce tréningy v podobe Youtube videí, vyjdite si aspoň na pár minútovú prechádzku každý deň po práci a uvidíte, že sa vám bude aj lepšie zaspávať.

6. Spadáte do rutiny

Po pár mesiacoch sa zrejme začnete nudiť, aj keď svoju prácu milujete. Všetko vzrušujúce závisí od vás. Tie dramatické príbehy kolegov, ktoré sa dozviete v kancelárií či úsmevné príhody, ktoré vás postihnú cestou z práce, už nejestvujú.

Problém je, že sa stále nachádzate v tej istej scenérii a nenachádzate nové zážitky. Opustite svoj priestor, hoci len nakúpiť potraviny, robte niečo iné mimo vášho pracovného stola a jedálne, objavujte nové miesta a chute, robte proste stále niečo nové. Nedovoľte sa vášmu mozgu nudiť.

7. Nehovoríte s ľuďmi osobne

Práca z domu je snom introvertov. Sedieť však doma osamote môže byť občas skľučujúce. Aj keď komunikujete s kolegami online, môže vám chýbať osobná konverzácia pri prestávke na kávu. Sociálne interakcie sú nevyhnutné pre duševné zdravie.

Niektorí ľudia to riešia tak, že začínajú pracovať na verejných miestach, telefonujú so svojimi priateľmi a rodinou, pričom si s nimi dohadujú večerné stretnutia. Dobrou voľbou je aj obstaranie si domáceho maznáčika, ktorý vám spríjemní deň a ponúkne spoločnosť. Ak nie ste rozhodnutí, či je pre vás domáce zvieratko dobrým riešením, prečítajte si aj článok o tom, prečo by ste si (ne)mali zaobstarať psa.

8. Nemáte organizovanú pracovnú plochu

Ak nie ste úplne fit, svoju prácu kľudne môžete vykonávať aj z pohodlia gauča či postele – ak vám to, samozrejme, zdravie dovoľuje. Ale inak by ste svoj pracovný priestor nemali mať tam, kde spíte. Váš mozog si musí spájať spálňu s odpočinkom a keď sa rozhodnete pracovať tam, zrejme nebudete úplne produktívni. A možno budete aj ťažšie večer zaspávať.

Najideálnejším a vlastne jediným riešením je vyhradiť si svoj pracovný stôl mimo spálne a zorganizovať si ho tak, že budete mať všetko potrebné po ruke. Práca z náhodných miest vo vašom dome a mimo neho môže byť zábavná, ak tak urobíte čas od času. Ale mať vlastný stôl vám pomôže vybudovať si pracovný režim a cítiť sa viac organizovaní.

Donútila vás karanténa pracovať z domu alebo ste tak fungovali aj bez nej? Našli ste v tomto príspevku chyby, ktoré robíte aj vy? Dajte nám vedieť!


Zdroj: brightside

Prečítajte si tiež

Ako produktívne pracovať z domu počas karantény?​ 

Prečo by práca z domu mala byť bežnou praxou?