8 tipov, ako sa zamilovať do čítania od Theodora Roosevelta

8 tipov, ako sa zamilovať do čítania od Theodora Roosevelta

Ak stále neviete nájsť zmysel v jednej z najúžasnejších činností, ktoré si môže človek dopriať, prečítajte si, čo o čítaní radí vo svojom diele bývalý americký prezident Theodore Roosevelt.


V apríli roku 1915 bývalý prezident Theodore Roosevelt napísal dielo o tom, aké knihy číta, kedy a ako. V ňom poznamenal, že „by bolo nemožné pokúsiť sa vymenovať všetky knihy, ktoré čítal, či dokonca všetky druhy kníh“ – čo je pochopiteľné, vezmúc do úvahy, že prečítal jednu knihu za deň a často čítal niekoľko kníh naraz.

Napriek tomu Roosevelt odporúča v diele veľa kníh, popritom vymenováva pár titulov a rozdáva množstvo tipov na čítanie. Prečítajte si teraz niekoľko z nich, ako uvádza portál Mental Floss

1. Začnite čítať už v mladosti.

Theodore Roosevelt poukazuje na to, aby „múdri otcovia a matky ... čo najskôr svoje deti vycvičili ... aby si mohli užívať dobré knihy“. Tiež odporučil, aby rodičia učili svoje deti druhý jazyk, „aby im bola otvorená aspoň jedna ďalšia skvelá literatúra“. Roosevelt z oboch hľadísk vychádza z vlastnej skúsenosti – kvôli svojej astme ako malý chlapec nechodil často von a radšej si doma čítal. Čítal v niekoľkých jazykoch ako je nemčina, francúzština, taliančina či latinčina.

2. Nenúťte samého seba čítať niečo, čo nechcete.

Roosevelt radí, že „pri výbere knihy musí byť rozhodujúcim faktorom osobný a individuálny vkus čitateľa“. Preferencia jednotlivca nemá nič spoločné s kvalitou knihy ani čitateľovej mysle. Dôležité, samozrejme, je, aby čitateľ nepredstieral, že sa mu daná kniha páči.

3. Vnímajte recenzie kníh s určitou rezervou.

Vy ste najlepšou osobou na výber kníh, ktoré chcete čítať. Ako písal vo svojej autobiografii: „Čitateľ, milovník kníh, musí uspokojiť vlastné potreby bez toho, aby venoval príliš veľa pozornosti tomu, čo hovoria jeho susedia o týchto potrebách“.

4. Nájdite si pár minút každý deň.

Možno si myslíte, že ste príliš zaneprázdnení na to, aby ste čítali každý deň, ale Theodore Roosevelt by nesúhlasil – vždy našiel čas, aby do svojho rozvrhu zmestil jednu knihu (alebo štyri) každý deň. Napísal, že večer môže čítať „takmer vždy“, a ak bol inak vyťažený, naplánoval si pol hodiny čítania pred spaním.

5. Berte čítanie ako uvoľnenie od reálneho sveta.

Roosevelt poznamenáva, že kritici pohŕdajú dopytom čitateľov po „šťastnom konci“, aj keď bývalý prezident dodáva, že on nevidí nič zlé na šťastných koncoch v románoch. Ide hlavne o to, že skutočný svet je drsný: „V skutočnom živote je dosť hrôzy a pochmúrnosti a nehoráznosti, s ktorou musí aktívny človek zápasiť; a keď sa obraciam na svet literatúry ... nestarám sa o štúdium utrpenia, iba z nejakého dostatočného dôvodu.“

6. Nechajte vašu náladu diktovať vám, čo budete čítať.

Roosevelt bol hojne sčítaný a hltal knihy o všetkom - od histórie a armády až po poézie a prírodné dejiny. „Muž so skutočnou obľubou pre knihy rôzneho druhu zistí, že jeho rôzne nálady určujú, ktorú z týchto kníh v súčasnosti potrebuje. ... Kniha musí byť v danom čase pre konkrétneho čitateľa zaujímavá.“ Preto nie je hanba odložiť knihu stranou, ak práve v tom momente na ňu nemáte náladu.

7. Zamerajte sa na čítanie „trvalej hodnoty“.

Roosevelt uprednostňoval klasiku pred úplne novými knihami. Vo svojom diele písal, že „„ďalšia záležitosť, ktorú si v istých pomerne širokých medziach musí každý čitateľ urovnať sám, je deliaca čiara medzi: 1) nevediac nič o súčasných knihách a 2) zaplaviť svoju dušu v mori prázdnosti, ktorá ho zahlcuje, pretože číta len „posledné nové knihy““, a dodal, že nadpis „knihy týždňa“ je zatracujúci tak ako pre knihy, tak aj recenzenta. „Omnoho radšej by som videl nadpis „Knihy predminulého roku“.“

8. Čítajte historické diela, aby ste videli lepšiu súčasnosť.

Roosevelt napísal, že knihy môžu poskytnúť „útechu neliterárneho druhu“. Odporúčal, aby tí, ktorí sú podráždení, frustrovaní alebo deprimovaní o súčasnom stave vecí, začali čítať knihy, ktoré sa zaoberajú históriou „osvetľujúcou“ alebo „potešujúcou“.


Zdroj: mentalfloss