Aké sú najčastejšie mýty o opaľovaní?

Aké sú najčastejšie mýty o opaľovaní?

Vonku je krásne slnečno a pomaly sa blížia aj letné prázdniny, s ktorými sú spojené dovolenky pri mori a opaľovanie. 


Každý z nás by chcel mať krásne hnedé opálenie. Avšak, všetci sme určite počuli od viacerých odborníkov rady, ktoré by sme mali pri opaľovaní dodržiavať.

Tak ako o všetkom, aj o opaľovaní existujú rôzne mýty, ktorým ľudia bezhlavo uveria.

Najčastejšie mýty o opaľovaní

Prvým, celkom rozšíreným mýtom je to, že vždy potrebujete mať nejaký "opálený" základ pred tým, ako pôjdete na dovolenku k moru. Dermatologička Dr. Madeliene Gainers však tvrdí, že to je chyba. Tvrdí, že samotné opálenie je vlastne poškodenie kože, kedy je koža tmavšia len kvôli tomu, že rozdistribuuje melanín v snahe ochrániť sa.

Druhým mýtom je to, že opaľovanie je bezpečné, pokým sa nespálite. Aj to je však veľký mýtus. Každé opálenie vám môže spôsobiť kožné problémy, avšak spálená koža k tomu všetkému ešte aj bolí a môže zvýšiť riziko melanómu. Dermatológovia sa aj tak najčastejšie zhodujú na tom, že ak človek chce vyzerať opálený, a zároveň chce byť zdravý, mal by sa poriadne natierať kvalitným samoopaľovacím krémom.

Tretím mýtom, ktorý počul určite každý z nás je ten, že ľudia s tmavou pokožkou sa nemusia natierať opaľovacím krémom. Ľudia s akoukoľvek farbou pleti si musia dávať pozor pri opaľovaní a každý musí používať opaľovacie krémy, keď chce predísť zdravotným komplikáciám. Nič však nezaručuje, že aj s opaľovacím krémom nedostanete rakovinu kože alebo iné ochorenia.

Samozrejme, je potrebné starať sa o svoju kožu pred, počas aj po opaľovaní. Pre tých, ktorí sa obávajú slnka a opaľovania, je na trhu niekoľko samoopaľovacích krémov, ktoré môžu využiť.

A nezabúdajte, že všetkého veľa škodí. 


Zdroj: healthline