Ako funguje nocebo efekt, opak placeba efektu?

Ako funguje nocebo efekt, opak placeba efektu?

Placebo efekt určite každý pozná. Ten má však negatívneho kolegu, nazývaného nocebo efekt.


O placebe ste už zrejme počuli. Nastáva vtedy, keď pacienti dostanú tabletku obsahujúcu cukor, pričom si myslia, že požili fantastický nový medikament, ktorý ich vylieči. Na základe sugescie sa začnú zotavovať zo svojej choroby, akoby dostali skutočný liek.

Negatívne nocebo

Opakom placebo efektu je nocebo efekt. Ten nastáva vtedy, keď dostanete cukrovú pilulku, o ktorej viete, že môže spôsobiť nepriaznivé vedľajšie účinky. Tento efekt sa môže vyskytnúť aj vtedy, keď vám lekár povie, že chirurgický zákrok alebo postup môže mať negatívne výsledky. Len poznanie rizík môže mať opačný vplyv na zotavenie.

 „Je to sila fantázie. Ak niekoho požiadate, aby si vo svojej mysli predstavil vizuálnu scénu, na MRI môžete vidieť, že sa aktivujú jeho týlne laloky - časti mozgu spojené so zrakom. Ak poviete ľuďom, aby si predstavovali nejakú fyzickú aktivitu, uvidíte aktiváciu motorickej kôry. Stačí si len predstaviť, že sa niečo deje, aby sa aktivovali tie časti mozgu spojené s touto myšlienkou, starosťou alebo bolesťou,“ tvrdí John kelley, Ph.D. z lekárskej fakulty Harvardskej univerzity.

Etická dilema

V roku 2012 vedci z Mníchovskej technickej univerzity v Nemecku uverejnili hĺbkový prehľad o nocebo efekte. Pozreli sa na 31 empirických štúdií a zistili, že nocebo efekt nielenže existuje, ale je aj prekvapivo bežný.

Spôsobuje to aj etickú dilemu pre lekárov a zdravotné sestry. Ak informujú pacientov o možných rizikách a negatívnych vedľajších účinkoch danej liečby (ožarovanie, chemoterapia, zákrok, lieky), môžu sa domnievať, že tieto negatívne výsledky zažijú. To môže skutočne viesť k tomu, že liečba nezaberie, k čomu sa pridajú ďalšie zdravotné problémy.

Ak však pacientom neoznámia riziká, môžu byť žalovaní za porušenie zákonov o informovanom súhlase. Lekári nemôžu nič vynechať, aj keď sa obávajú, že poskytnutie všetkých strašidelných detailov môže brániť uzdraveniu pacientov.

Môžeme sa teda stať, že ak si myslíte, že vám liečba nepomôže, pravdepodobne to aj tak bude – a naopak.


Zdroj: webmd