Ako nám humor pomáha s atraktivitou, múdrosťou a zdravím?
Byť vtipným a zasmiať sa denne na niečom zábavnom má svoje výhody. Humor totiž aktívne stimuluje mozog a zvyšuje naše celkové blaho.
Ori Amir je jedným z popredných vedcov, ktorý študuje spôsob, akým mozog vytvára a chápe humor. Otázka, prečo považujeme veci za zábavné, fascinovala filozofov po celé storočia.
Humor cvičí mozog
Aby sme pochopili, prečo je humor akousi „superpotravinou“ pre mozog, pomáha vedieť, po čom naše mozgy v prvom rade túžia. Mozog je ako sval a potrebuje vykonávať tréning pomocou získavania informácií.
Aktivované neuróny pri humore svietia v jasných, takmer psychedelických farbách. Či viac neurónov je aktivovaných a čím viac sú aktivované, tým cítime väčšie potešenie. V podstate nás učenie a riešenie problémov dopuje tými správnymi hormónmi.
Humor živí mozog
Amir a jeho mentor, Irving Biederman, mali podozrenie, že humor môže kŕmiť mozog rovnakým spôsobom, ako to robia komplexné informácie. Ľudia, ktorí študujú humor, sa vo všeobecnosti zhodujú na tom, že väčšina vtipov je postavená na nesúlade - nevhodnej, absurdnej, prekvapujúcej alebo nezvyčajnej kombinácii dvoch zásadne odlišných myšlienok alebo prvkov.
V tomto zmysle teda humor pôsobí podobne ako vyriešenie hádanky a prináša podobné uspokojenie. Namiesto momentu aha získate moment haha.
Humor zmierňuje stres
Smiech je prirodzený prostriedok proti stresu, pričom naše mozgy fungujú lepšie, keď ich nespomalí hmla starostí. V roku 2014 vedci v Kalifornii demonštrovali, že starší ľudia, ktorí sledovali vtipné video, zaznamenali významné zlepšenie v ich schopnosti učiť sa a uchovávať si nové informácie, pravdepodobne preto, že pocity znižovali hladiny kortizolu, stresového hormónu, o ktorom sa ukázalo, že im bráni spomenúť si.
Dobrý vtip môže fungovať ako uvoľňovací ventil pre celé telo. Napríklad vedci v Hongkongu demonštrovali, že keď sa ľudia s chronickou bolesťou tešili z vtipov, vtipných kníh a videí, ich vnímanie bolesti a osamelosti sa výrazne znížilo. Cítili sa tiež šťastnejší a spokojnejší so životom. Ďalší výskum ukázal, že smiech môže byť spojený so zvýšeným prietokom krvi, zlepšenou imunitnou reakciou, zníženou hladinou cukru v krvi a lepším spánkom.
Humor dodáva atraktívnosť
Humor nás nielen robí múdrejšími a zdravšími, ale môže nás tiež zatraktívniť pre opačné pohlavie.
„Existuje obrovská štúdia,“ poznamenáva Biederman, „ktorá sa uskutočnila v 38 kultúrach. Ukazuje sa, že v každej kultúre si muži aj ženy želajú, aby boli ich potenciálni partneri bystrí. Ale na našich čelách nemáme vytetované IQ. Ako vieme, že niekto je inteligentný? “ Aspoň v západných kultúrach je často znakom inteligencie zmysel pre humor.
Pretože vytváranie a oceňovanie vtipov si vyžaduje, aby sme vytvorili prepojenia medzi mnohými samostatnými informáciami, mať zmysel pre humor ukazuje, že máme širokú škálu vedomostí a vieme, ako na to myslieť novými a inovatívnymi spôsobmi.
„Humor má niekoľko jedinečných schopností,“ hovorí Amir. „Núti ľudí, aby zvážili rôzne perspektívy. Spája ľudí. Ak sa spolu na niečom smejú, musia sa na určitej úrovni vzájomne dohodnúť. Zmierňuje bolesti spojené so životnými ťažkosťami. Cvičí váš mozog. A robí vás šťastnými.“
Ak vás zdravý zmysel pre humor môže urobiť múdrejšími, svedomitejšími a šťastnejšími ľuďmi, potom je jedna vec jasná – nájdite si denne čas na zábavu. Smejte sa pravidelne a vyhľadávajte vtipné zážitky aj so svojimi najbližšími priateľmi a rodinou.
Zdroj: thehealthy