Ako nás Gruenov efekt „nabáda“ nakupovať viac?
Koncept, vďaka ktorému nakupujeme v obchode viac než len to, po čo sme pôvodne prišli, sa nazýva Gruenov efekt.
Možno ste už počuli, že sú kasína navrhnuté tak, aby úmyselne dezorientovali návštevníkov, čo spôsobuje, že strácajú pojem o čase a o tom, kde sa presne nachádzajú. Vedeli ste však, že podobná stratégia sa uplatňuje aj v nákupných centrách a supermarketoch?
Oficiálne známy ako Gruenov efekt bol tento jav pomenovaný po rakúskom architektovi, Vitkorovi Gruenovi, ktorý identifikoval, ako by zámerne mätúce usporiadanie mohlo viesť k tomu, aby spotrebitelia míňali viac času a peňazí na nákupnom mieste.
Architekt splodil moderné obchodné centrum – dnes už ikonický komplex obchodov plných fontán, reštaurácií a zaháľajúcich tínedžerov. Gruenova firma postavila v roku 1956 úplne uzavretý nákupný dom. Dizajnéri mali hlavný cieľ – vybudovať také lákavé prostredie, v ktorom by spotrebitelia zabudli na to, čo si prišli kúpiť. „Nakupujúci budú tak oslnení okolím obchodu,“ napísal Gruenov životopisec, M. Jeffrey Hardwick, „že budú priťahovaní – nevedomky, nepretržite – k nakupovaniu.“
Gruenov koncept predstavuje dokonale bezpečný svet bez okien a hodín, ktorý je teplý či klimatizovaný, dobre osvetlený a pohodlný. V súčasnosti sú takmer všetky nákupné centrá a supermarkety postavené týmto spôsobom.
Pexels
V takomto prostredí sa dostávame do stavu dezorientácie a ľahkého tranzu, vďaka čomu zabúdame na to, aký je náš skutočný účel návštevy. Výsledkom je neschopnosť vytvárať správne rozhodnutia a uskutočňovania impulzívnych nákupov, pričom utratíme viac, než sme pôvodne plánovali.
Spomeňte si na tie výlety do potravín len po mlieko či chlieb, ale nakoniec ste odišli s ďalšími položkami, ktoré neboli vo vašom zozname. Nemusíte sa však obávať, že sa to stáva len vám – atmosféra obchodu nás zvádza k nákupu s plným košíkom.
Zdroj: psmag.com, style.hnonline