Ako produktívne pracovať z domu počas karantény?

Ako produktívne pracovať z domu počas karantény?

Práca z domu prináša mnoho výhod. Nielen, že nemusíte ráno zdolávať rannú premávku, vyberať si ráno, čo si oblečiete, ale okrem iného dodáva aj slobodu, vďaka ktorej si dokážete vytvoriť vlastnú štruktúru pracovného dňa.


Mnohí zamestnávatelia po celom svete zavreli svoje prevádzky či kancelárie, aby zabránili šíreniu nového koronavírusu. Pre niektorých pracovníkov to, samozrejme, nie je možné, ale pre tých, ktorí by sa v najbližších týždňoch mohli ocitnúť v „zajatí“ domova, musia nájsť spôsob, ako maximalizovať produktivitu, udržiavať dobré fyzické a duševné zdravie, stráviť celý deň v pyžame a popritom dosahovať pracovné výsledky.

Pre portál Independent vysvetľuje Karen Eyre-White, trénerka produktivity, ako čo najlepšie využiť svoj domáci pracovný čas.

Rozlišujte medzi pracovným a domácim režimom

V prvom rade nesmiete zabudnúť, že ste tu preto, aby ste pracovali. Pripravte sa na svoj deň správnym spôsobom – prezlečte sa z pyžama, na začiatku dňa absolvujte vašu rutinu umývania sa a doprajte si výdatné raňajky, ktoré vás posilnia, namiesto toho, aby ste sedeli v pyžame za počítačom osem hodín vkuse.

Eyre-White v tomto prípade radí, aby ste „prepli z domáceho do pracovného režimu, a to fyzickým ,prepínačom´“. Tvrdí, že takáto fyzická aktivita môže zahŕňať prechádzku okolo vášho domu, uvarenie si špeciálneho čaju alebo zapálenie sviečky. Proste niečo, čo vytvorí spojenie s pracovným časom.

Buďte realistickí o tom, čo môžete dosiahnuť

Predstava, že sa nemusíte do práce chystať či cestovať, je atraktívna, najmä ak týmto ušetríte množstvo času. Môžete sa zrazu cítiť plní možností a váš zoznam úloh má namiesto čísla 10 o jednu nulu viac. „Nespadnite do pasce príliš ambicióznych“, hovorí Eyre-White.

Namiesto toho odporúča byť realistickými, čo umožňuje dosiahnuť viac, ako ste si stanovili. Navrhuje, aby ste si vybrali tri až päť vecí a zamerali sa na ne, aby sa väčšina urobila ešte pred obedom. Zrejme mnohí v popoludňajších hodinách spomalia, čo nie je pre váš nedokončený zoznam príliš dobrá správa.

Pracujte v krátkych dávkach

V kancelárii je váš deň rozdelený, od schôdzok cez rozhovory v kuchynke, prestávky na obed až po pauzy na toalete. Keď však sedíte doma sami bez plánovanej interakcie, môže byť ľahké skĺznuť do neprerušovanej pracovnej doby. Stretnutia, ktoré absolvujete v kancelárii vám rozdeľujú deň a vytvárajú prirodzené kúsky času. Naopak doma nemáte takéto rozkúskované časti dňa, čo môže vyústiť do zníženej produktivity.

Odborníčka odporúča vytvoriť si štruktúru, napríklad skúsiť prácu v 45 až 60 minútach sústredenej činnosti, po ktorej nasleduje krátka prestávka. „Môže to byť účinný spôsob, ako rozdeliť deň a udržať si úrovne koncentrácie,“ hovorí.

Nezabudnite si urobiť prestávky

Môže byť ťažké odtrhnúť sa od prenosného počítača. „Len preto, že ste doma, neznamená to, že nepotrebujete riadnu prestávku,“ hovorí Eyre-White. „Vyčleňte si svoj stôl na obed a využívajte výhody domova – prejdite sa so psom von alebo odstráňte pavučiny.  Po zvyšok dňa sa budete cítiť svieži a produktívnejší.“

Patrí sem aj zabezpečenie toho, aby ste si urobili čas na to, aby ste si pravidelne pripravovali správne jedlo a pili vodu, a nie aby ste si počas dňa len občas "niečo zobli" a večer vyjedli chladničku. 

Spravujte rozptýlenie

Byť v kancelárii vám poskytuje obmedzený počet spôsobov, ako sa nechať rozptyľovať, ale keď začnete pracovať v novom prostredí (najmä veľmi známom), môže byť ľahké nechať sa rozptyľovať.

„Pri práci z domu existuje veľa potenciálnych rozptýlení,“ hovorí Eyre-White. „Udržujte ich v krátkych prestávkach medzi kúskami sústrednej práce. Zmena scény je všetko, čo potrebujete k tomu, aby ste dali svojmu mozgu pauzu, a to je ideálny čas na to, aby ste naplnili alebo vyprázdnili umývačku riadu.“

Buďte spoločenskí

Práca z domu by nemala znamenať, že neopúšťate dom alebo nikoho nevidíte dva týždne - zaistite, aby ste naďalej udržiavali sociálnu interakciu.

„Ak ste typ človeka, ktorému budú kolegovia pri práci z domu chýbať, vytvorte si príležitosti na styk s týmito ľuďmi“, hovorí Eyre-White, ktorá odporúča pokúšať sa zavolať kolegom radšej ako im poslať e-mail či správu.


Zdroj: independent