Ako sa vyhnúť pri štúdiu rozptýleniu?

Ako sa vyhnúť pri štúdiu rozptýleniu?

Máte problém sa v práci či v škole sústrediť? Neviete odolať pokušeniu pozrieť sa na blikajúci telefón? Niet sa čo čudovať.


V dnešnej dobe máme okolo seba množstvo rozptyľujúcich prvkov. Mnohé z nich majú negatívny vplyv na schopnosť sústrediť sa na akúkoľvek úlohu či prácu, ktorú práve vykonávame.

„Rušivá“ reč

Väčšina ľudí si totiž myslí, že nie sú až tak príliš rozptyľovaní svojím okolím.

Ako určite viete aj vy, najviac sa potrebujete sústrediť pri čítaní, študovaní a písaní textu. A najväčším rozptyľovačom je reč. Akonáhle pustíte televíziu, počujete rozhovory vašich priateľov či kolegov, vaša koncentrácia prudko klesá, informujte portál Curiosity

O tom svedčia aj laboratórne testy, v ktorých sa schopnosť ľudí vykonávať úlohy súvisiace so štúdiom zvyčajne zhoršuje irelevantnou rečou v pozadí. Inak povedané, blízka prítomnosť reči je rušivá.

Výsledky ukázali, že čítanie si vyžaduje viac úsilia, pretože účastníci sa častejšie museli vracať k predtým čítaným slovám a znova ich skúmať. Toto rozptýlenie nastalo, pretože čitatelia sa neúmyselne snažili načúvať irelevantnej reči a spracovať jej význam.

„Neúčinná“ hudba

Až 62 % vysokoškolákov sa uchyľuje k počúvaniu obľúbenej hudby, zatiaľ čo sa venujú štúdiu a úlohám. Nedávne zhrnutie veľkého počtu štúdií na túto tému naznačilo, že počúvanie textovej hudby môže byť rovnako škodlivé pre porozumenie textu ako počúvanie reči.

Zdá sa však, že počúvanie inštrumentálnej hudby bez textu má malý, ak vôbec nejaký negatívny vplyv na porozumenie. Ak teda musíte počas štúdia počúvať hudbu, výber klasickej skladby namiesto popového hitu je zrejme lepším riešením.

Telefóny a svet v nich 

Určite dobre viete, že len prázdna miestnosť a vytiahnutie slúchadiel z uší vám nepomôže. V súčasnosti nás neustále láka a rozptyľuje svet, ktorý nachádzame v našich telefónoch či iných zariadeniach.

Niet pochýb o tom, že používanie médií pri štúdiu nepriaznivo ovplyvňuje výkon. Problémom je, že študenti si to neuvedomujú a preceňujú svoje schopnosti vykonávať viac vecí súčasne.

Ak sa chcete vyhnúť negatívnym vplyvom vašich multimediálnych zariadení, urobte si krátke technologické prestávky. Inou možnosťou je ponechať si telefóny či tablety mimo vášho priestoru, v ktorom študujete, a vrátiť sa k nim až po dokončení toho, čo ste si na daný deň stanovili.

Aj keď si myslíte, že dokážete nasať vedomosti v rušnej kaviarni či pri zapnutej televízii s mobilom vedľa vás, je pravdepodobné, že preceňujete vašu schopnosť sústrediť sa v maximálnej možnej miere. Naplánujte si štúdium či prácu tak, aby ste minimalizovali externé rozptyľovače a uvidíte, že váš celkový výkon sa zlepší o niekoľko desiatok percent.


Zdroj: curiosity