Aký je rozdiel medzi epidémiou a pandémiou?

Aký je rozdiel medzi epidémiou a pandémiou?

V súčasnosti vládne vo svete panika z nového vírusu. WHO však tvrdí, že hoci má situácia potenciál stať sa pandémiou, stále je to epidémia. Aký je v tom rozdiel?


Na nový koronavírus je upriamený celý svet. Informácie, či už pravdivé alebo konšpiračné, sa šíria po celom svete a v správach sa častejšie objavujú slová ako epidémia a pandémia než obvykle. Aj keď tieto výrazy spolu úzko súvisia, neodkazujú na to isté.

Epidémia verzus pandémia

„Epidémia nastáva vtedy, keď sa infekčné ochorenie rýchlo rozšíri medzi množstvo ľudí“, informuje o tom na svojej webovej stránke Združenie profesionálov v oblasti kontroly infekcií a epidemiológie (APIC).

Epidémii zvyčajne predchádza prepuknutie choroby alebo „náhly nárast počtu prípadov choroby“. Prepuknutie nákazy môže postihnúť jednu komunitu alebo niekoľko krajín, ale je v oveľa menšom rozsahu ako epidémia.

Ak epidémia nemôže byť obmedzená a stále rozširuje svoj dosah, predstavitelia verejného zdravotníctva by ju mohli začať nazývať pandémiou, čo znamená, že je postihnutých dosť ľudí v rôznych oblastiach sveta, aby sa mohla považovať za globálne prepuknutie choroby. Stručne povedané, pandémia je celosvetová epidémia. Infikuje viac ľudí, spôsobuje viac úmrtí a môže mať tiež rozsiahle spoločenské a hospodárske následky. Rozšírenie španielskej chrípky v rokoch 1918 až 1919, ktorá zabila 20 až 40 miliónov ľudí na celom svete, bola pandémia; v nedávnej dobe chrípka H1N1 vytvorila v roku 2009 pandémiu.

Na základe vyššie uvedených definícií sa môže zdať, že súčasné koronavírusové ochorenie, ktoré sa teraz nazýva COVID-19, už spadá do kategórie pandémií - podľa mapy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je viac ako 80 000 potvrdených prípadov v 57 krajinách a takmer 2800 ľudí zomrelo na túto chorobu. Začína to tiež ovplyvňovať cestovanie, akciové trhy a globálnu ekonomiku ako celok. WHO však tvrdí, že hoci má situácia potenciál stať sa pandémiou, stále je to epidémia.

„Skutočne je to hraničná sémantika, aby som bol úprimný,“ povedal pre CNN Anthony Fauci, riaditeľ Národného ústavu alergických a infekčných chorôb. „Myslím, že existujú ľudia argumentujúci na každom konci. Pandémie znamenajú pre rôznych ľudí rôzne veci."


Zdroj: mentalfloss