Blok spisovateľa - keď chcete niečo povedať, ale nemáte čo

Blok spisovateľa - keď chcete niečo povedať, ale nemáte čo

Počuli ste už o bloku spisovateľa? Každý sa minimálne raz pozeral na prázdnu stranu, emailové okno či textové pole. Chceli ste niečo „povedať“, ale nemali ste čo.


V 70. a 80. rokoch minulého storočia sa uskutočnil výskum pod dohľadom dvoch psychológov z Yale University. Jerome Singer a Michael Barrios chceli porozumieť blokom spisovateľov. Tí študovali skupinu profesionálnych spisovateľov rôznych žánrov, od poézie až po scenár. Zistili, že blok je konkrétnym a liečiteľným problémom. 

Nešťastní spisovatelia

Autori štúdie zistili, že všetci zablokovaní spisovatelia sú nešťastní. Mnohí boli veľmi sebakritickí a prejavili príznaky úzkosti a depresie. Neboli však nešťastní rovnakým spôsobom. Psychológovia zistili štyri základné príčiny nešťastia týchto ľudí:

1. Apatia: Títo ľudia sa snažili snívať alebo cítiť akúkoľvek kreatívnu iskru. Často si mysleli, že ich písanie sa musí prispôsobiť prehnanému súboru pravidiel a predpisov.

2. Hnev: Títo ľudia, ktorí často mali narcistické tendencie, boli aktívne rozrušení. Nechceli publikovať (alebo vytvoriť) niečo, čo by im neprinieslo pozornosť, peniaze alebo nejakú inú odmenu.

3. Úzkosť: Títo ľudia sa paralyzujúco obávali, že ich písanie nebude dostatočne dobré, čo „vysalo“ radosť z procesu.

4. Problémy s inými ľuďmi: Títo ľudia sa rozohnili na ľudí okolo seba počas svojich blokov. Nechceli, aby sa ich písanie porovnávalo - negatívne alebo priaznivo - s druhými.

Našťastie vedci zistili, že bez ohľadu na hlavnú príčinu sa dá pracovať s týmto blokom.

Ako s tým bojovať?

Liečba je silné slovo, ale spisovateľov blok je možné zmierniť. Singer a Barrios zistili, že zablokovaným spisovateľom do určitej miery pomohla terapia, v ktorej robili kreatívne cvičenia - vizualizácie, voľné písanie a iné. Tieto cvičenia uvoľňovali rôzne typy blokov.

Neexistuje však žiadny jednohlasný vedecký konsenzus o tom, ako najlepšie zmierniť blok spisovateľa. Niektorí tvrdia, že prístup by sa mal líšiť v závislosti od typu bloku, napríklad pri úzkosti musíte znížiť svoje očakávania, pri apatii začnite nový projekt. Iní argumentujú, že je najefektívnejšie nepoužívať termín "spisovateľský blok" vôbec.

Každý autor si určite prechádza obdobím, v ktorom sa necíti vo svojej koži. Napísať sto slov je oveľa ťažšie, ako ich vysloviť. 


Zdroj: curiosity.com