Luciferov efekt, alebo ako sa z dobrých ľudí stávajú ľudia zlí
Ako hovorí staré príslovie: „Ukážte mi svojich priateľov a ja vám poviem kto ste.“
Čo to znamená?
Nikto nespochybňuje vplyv, ktorý na nás kladú priatelia. V podobe rád, tipov alebo otvorených diskusií, faktom je, že berieme do úvahy, čo hovoria. Sú to predsa priatelia, no nie?
Možno nie naozaj. Problém začína, keď tento kolektív „priateľov“ vykazuje svoju zlú tvár. Skupinou chránení sú jednotlivci schopní robiť tie najhoršie veci.
Luciferov efekt je pojem založený na príbehu Lucifera, pôvodného padlého anjela, ktorého úlohou bolo viesť ľudí z cesty k zlu. Takže „Luciferov efekt“ sa týka spôsobu, akým zdanlivo dobrí ľudia môžu zrazu urobiť prekvapivo zlé veci.
Čo robí ľudí zlými?
Položili ste si niekedy otázku: Čo robí ľudí zlými? Kde je hranica medzi dobrom a zlom? Takto podobne začína svoju prednášku americký psychológ Philip Zimbardo.
Podľa neho ide o metaforu, ktorá ho inšpirovala k sústredeniu svojho výskumu na:
„Transformácie ľudského charakteru nie sú tak dramatické ako to, kde sa obyčajní, dokonca dobrí ľudia začnú zapájať do zlých skutkov, na krátku dobu alebo dlhšie, ktoré sa kvalifikujú ako „zlé““.
Pozrite si skvelú prednášku o psychológii zla od autora Stanfordského väzenského experimentu a autora knihy Luciferov efekt v TED Talks. V tomto príspevku zdieľa poznatky a nevídané fotografie z procesov v Abu Ghraib. Taktiež spomína o druhej strane tejto mince – aké ľahké je stať sa hrdinom.
Zdroje: psychologized.org