Dieťa ako balík, alebo ako vyzerala „detská pošta“?

Dieťa ako balík, alebo ako vyzerala „detská pošta“?

Viete si predstaviť, že by ste svoje dieťa poslali babke poštou? Kedysi to bolo v Spojených štátoch amerických legálne a dieťa bolo doručované ako „balík“.  


Písal sa rok 1913, keď sa Američania zamilovali do novej služby, vďaka ktorej mohli posielať rôzne druhy vecí. Jednou veľmi bizarnou a špeciálnou službou bola „detská pošta“. Až do roku 1915 bolo poslaných niekoľko detí.

V tom čase boli poštové nariadenia veľmi nepresné a neurčité. Takže asi v polovici januára 1913 doručili chlapca z Batávie, Ohio jeho babičke o približne 1,6 kilometra ďalej. Rodičia za chlapca zaplatili 15 centov za známky a dokonca poistili svojho syna na 50 dolárov.

Špeciálne zaobchádzanie

Deti sa, samozrejme, neposielali ako bežné balíky. Tie boli poslané cestovaním s dôveryhodnými poštovými pracovníkmi, často určenými rodičmi dieťaťa. Taktiež neexistujú žiadne prípady, kedy by sa deti stratili pri preprave alebo sa označili známkou „návrat k odosielateľovi“.

Najdlhšia cesta, ktorú podniklo „poštové“ dieťa, sa uskutočnila v roku 1915, keď šesťročné dievča cestovalo z domu svojej matky v Pensacole na Floride do domu svojho otca v Christiansburg vo Virgínii. Toto 22 kilogramové dievčatko precestovalo 1150 kilometrový úsek (721 míľ) poštovým vlakom iba za 15 centov.

Táto detská pošta poukázala na dôležitosť poštovej služby v čase, keď cestovanie na veľké vzdialenosti bolo dôležité, ale pre mnohých Američanov náročné a nedostupné.

Koniec detskej pošty

Oddelenie pošty oficiálne zastavilo „detskú poštu“ v roku 1915 po konečnom vymáhaní poštových predpisov, ktoré zakazujú rozposielanie ľudských bytostí.


Zdroj: thoughtco