Krátka história žltej ikony, ktorá zmenila našu komunikáciu

Krátka história žltej ikony, ktorá zmenila našu komunikáciu

Kultová žltá smejúca sa tvár - s dokonalým kruhom, dvoma oválnymi očami a veľkými polkruhovými ústami - je na celom svete okamžite rozpoznateľným symbolom šťastia.


Klasický smajlík sa datuje do roku 1963 a pochádza z Worcesteru, Massachusetts. V tom čase si poisťovňa State Mutual Life Assurance Company objednala od grafického dizajnéra, Harveyho Balla, tvorbu obrázka, ktorý by zvýšil morálku zamestnancov.  

nursary: elevenacres: Harvey Ball- creator of The Smiley Face he looks like hes seen the devil with his own two eyes! good for him

Smajlík za 45 dolárov

Ball vraj strávil iba 10 minút vypracovaním usmievajúcej sa tváre na žltý papier - povrch, ktorý si vybral jednoducho preto, že bol „slnečný a jasný“. Dizajnér dostal 45 dolárov (v súčasnosti by to predstavovalo približne 375 dolárov) za svoju dnes svetovo preslávenú vizualizáciu.

Najprv poisťovňa vytlačila Ballov návrh na odznaky a plagáty, ktoré rozdala svojim zamestnancom, dúfajúc, že ich rozveselia. Nie je známe, či to „šťastné“ suveníry dokázali. Obrázok však rýchlo získal popularitu. Žlté smajlíky sa začali objavovať na všetkom, od pohľadníc a nálepiek až po tričká a krúžky na kľúče.

Aj keď je všeobecne známe, že Ball je „otcom“ smajlíka, ani on, ani poisťovňa si právne neprivlastnili ikonický dizajn.

Wikimedia

Nový majiteľ

Množstvo ľudí si chcelo nárokovať vlastníctvo dizajnu smajlíka.

Príkladom sú majitelia obchodov s pohľadnicami Hallmark Cards, Bernard a Murray Spain. Na začiatku 70. rokov si uvedomili, že všadeprítomná usmievavá tvár nikdy nebola chránená známkou, takže upravili dizajn a pridali heslo „Have a Happy Day“.

Bratia predali viac ako 50 miliónov smajlíkov a množstvo ďalších produktov s Ballovou originálnou grafikou. Taktiež verejne uznali svoje zásluhy za symbol dobrého pocitu v roku 1971, keď sa objavili v televíznej show What's My Line (napriek tomu, že vedeli, že Ball bol pôvodný dizajnér).

V roku 1971 francúzsky novinár, Franklin Loufrani, prvýkrát zaregistroval ochrannú známku a založil spoločnosť The Smiley Company, ktorá vyrástla v globálny licenčný gigant, ktorý existuje dodnes. Spoločnosť teraz vlastní práva na symboly smajlíkov vo viac ako 100 krajinách.

Harvey Ball (sediaci) pri príležitosti 35. výročia smajlíka v štáte Worcester MA. Wikimedia

Smajlík, ktorý zmenil svet

V priebehu rokov sa objavilo nespočetné množstvo smejúcich sa tvárí. Dnes sa objavuje v móde a dokonca sa emotikony stali aj našim vlastným vizuálnym online jazykom v textových správach a príspevkoch na sociálnych sieťach.

V roku 2001 sa Charlie Ball, syn Harveya Balla, pokúsil zachrániť otcovu tvorbu pred svetom konzumu založením nadácie World Smile Foundation. „Harvey Ball veril, že každý z nás má schopnosť pozitívne zmeniť tento svet a žil podľa tohto presvedčenia," uvádza World Smile Foundation na svojej webovej stránke. „Vedel, že akékoľvek úsilie o zlepšenie sveta, bez ohľadu na to, aké malé je, je užitočné. A chápal silu úsmevu a láskavého konania.“


Zdroj cnbc