Kto mlčí, ten svedčí – alebo nie?

Kto mlčí, ten svedčí – alebo nie?

Keď sa rozhodujeme o niečom dôležitom, niekedy sme ovplyvnení tým, čo si myslia ostatní. Ale ako presne zistíme, čo si ostatní myslia?


Vedeli ste o tom, že keď pri rozhovore na danú tému mlčíte, vyvoláva to signál, že máte odlišný názor? Štúdia sa zaoberala tým, čo si myslia ľudia, keď sa ostatní do konverzácie nezapájajú.

Každý má vlastný názor

Ten, kto pri rozhovore mlčí, má svoj vlastný (opačný) názor – aspoň podľa niektorých ľudí. Avšak, takéto predpoklady o názoroch iných vychádzajú z dosť obmedzených zdrojov.

Výskumníci sa teda pozreli na to, ako účastníci reagovali pri dvoch rôznych scenároch. V obidvoch ukázali štyroch ľudí sediacich v reštaurácii, ktorí diskutovali o novej značke vody.

Prvý scenár – bez prítomnosti dvoch ľudí

Kým čakali títo ľudia na jedlo, dvaja z nich si odišli umyť ruky. Zvyšní dvaja sa začali rozprávať o tom, či sa im táto nová značka vody páči, alebo nie.

Účastníkom výskumu bolo povedané, že túto vodu majú vyskúšanú, pričom sa im buď páči, alebo nie. Znamená to, že im bol pridelený osobný názor na novú fľaškovú vodu.

V tomto scenári vedci zistili vzor v predpovediach účastníkov o neznámych názoroch. Tí predpokladali, že ľudia, ktorí nie sú prítomní pri rozhovore – ktorí si išli umyť ruky – súhlasia s väčšinovým názorom debatujúcich. Znamená to, že ak sa obom debatujúcim voda páčila, neprítomným sa páčila tiež – bez ohľadu na ich vlastný názor.

Druhý scenár – s prítomnosťou dvoch ľudí

V druhom scenári ostali všetci štyria ľudia pri stole a tiež viedli rozhovor o novej fľaškovej vode. V tomto prípade boli dvaja ľudia ticho (so svojimi vlastnými názormi).

Výskumníci z druhého scenára zistili, že respondenti predpokladali, že ľudia, ktorí ostali ticho, súhlasili so svojím vlastným názorom. Ak obaja hovoriaci chválili novú vodu, ale respondentovi štúdie sa osobne voda nepáčila, predpokladali, že mlčiacim ľuďom sa voda tiež nepáčila.

Prečo ľudia mlčia?

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa ľudia nezapájajú do konverzácie - napríklad chcú zabrániť opakovaniu väčšinového názoru, alebo sa vyhnúť prípadnému konfliktu spôsobenému ich odlišným názorom.

Výskum ukázal, že ľudia vo všeobecnosti predpokladajú, že ostatní mlčia z tých istých dôvodov. Autori štúdie to nazvali zrkadlovým efektom.

Mnohí z nás sú často ovplyvňovaní názormi druhých. Platí to najmä v prípade komplikovaných a kontroverzných tém. „Je kryptomena dobrá investičná príležitosť, alebo je to strata peňazí?“; „Je zvýšená automatizácia skvelým krokom vpred, alebo krokom k desivej budúcnosti?“

 „Naše odpovede na tieto typy otázok čiastočne závisia od toho, čo si myslíme, že si ostatní o nich myslia,“ hovorí hlavná autorka Kimberlee Weaver Livnatová, PhD.


Zdroj: sciencedaily.com