Ľudia nás pravdepodobne pozorujú častejšie, než si myslíme

Ľudia nás pravdepodobne pozorujú častejšie, než si myslíme

Viete o tom, že ak čítate teraz tieto riadky niekde vo verejnej doprave, v práci či v škole, ten pred vami, ten za vami a ten „kolega“ po pravej strane vás sleduje? Aj keď sa na vás nepozerajú, venujú vám pozornosť.


Myslíme si, že chodíme v neviditeľnom plášti

Robíme to v obchode, na rušných uliciach, pri autobusových zástavkách, v ordinácii u lekára a všade tam, kde nachádzame neznáme tváre. Kradmo pozeráme na ľudí a premýšľame o ich životoch. Pritom nechceme, aby sme boli „chytení“.

Je veľmi pravdepodobné, že títo ľudia sledujú každého z nás asi tak, ako ich pozorujeme my. Podľa vedcov a ich práci z roku 2016 uverejnenej v časopise o osobnosti a sociálnej patológii - Journal of Personality and Social Psychology - nesprávne predpokladáme, že ostatní ľudia nám nevenujú takú pozornosť ako my im.

Tím psychológov z Yale University hovorí o „ilúzii neviditeľného plášťa“.

Pár študentov bolo požiadaných, aby čakali na „svoj čas“ v čakárni – to sa už ale zúčastňovali experimentu. Potom boli požiadaní, aby uviedli, koľko si toho všimli na druhej osobe čakajúcej v miestnosti, napr. ich správanie, spôsoby, vzhľad. Taktiež ich výskumníci požiadali, aby uviedli, čo si myslia o tom, koľko si ten druhý všimol o nich.

Znamená to, že keď počas ranného dochádzania pohojdávate v rytme hudby a nevedomky beriete na vedomie toho nepokojného človeka vedľa vás, je tu dobrá šanca, že tento neposedný chlapík si náhodne všíma váš nedostatok rytmu.

Autorka štúdie, Erica J. Boothby, tvrdí: „Hoci si ľudia tajne všimli všetky detaily medzi sebou – oblečenie, osobnosť, náladu – zistili sme, že sú presvedčení, že druhá osoba ich nesleduje až tak veľmi, ak vôbec.“

Efekt reflektorov

Melissa Dahl, ktorá skúma vedu o „trápnosti“ v každodennom živote, opisuje „ilúziu plášťa neviditeľnosti“ v kontexte so psychologickým javom nazývaným „efekt reflektorov“.

V jednom experimente študenti prechádzali okolo párty v tričku Barryho Manilowa. Ukázalo sa, že nadhodnotili, koľko ľudí si všimlo ich odev.

Avšak, nie je potrebné cítiť sa nepríjemne akonáhle sa nachádzame na verejnosti. Aj keď nám ostatní venujú pozornosť, nemusia sa nevyhnutne sústrediť na chyby, na ktoré sme sami fixovaní.

Takže, ak sa najbližšie budete nachádzať v blízkosti neznámych ľudí, pomyslite na to, že pre nich nie ste neviditeľný. Budú si vás všímať a premýšľať o vás tak isto, ako vy o nich.

Zdroj: pixabay.com


Zdroj: businessinsider.com, psychologytoday.com