Máte strach z výšok? Virtuálna realita vám pomôže ho prekonať
Viete si predstaviť, že by ste sa prestali báť výšok? Že by ste mohli chodiť na miesta a vykonávať aktivity, o ktorých sa vám ani len nesnívalo? Nový experiment dokazuje, že terapia prostredníctvom virtuálnej reality dokáže pomôcť tento strach z výšok zmierniť.
Nový terapeutický program
To, čo je to virtuálna realita (VR) sme si povedali v predchádzajúcom článku. Novinkou je, že dokáže pomôcť ľuďom, ktorí sa boja výšok. Ide o nový terapeutický program, ktorý pomáha ľuďom prostredníctvom rôznych aktivít, napr. zachraňovaním mačky zo stromu, prekonať tento strach.
Zdroj: Oxford VR
Nový systém VR využíva animovaného avatara, ktorý trénuje pacientov pri virtuálnej výške. Plne automatizovaný poradenský systém, opísaný na portáli Lancet Psychiatry, dokáže liečiť fóbie a iné poruchy oveľa dostupnejšie.
Používateľ sa ponorí do programu virtuálnej reality pomocou helmy, ručných ovládačov a slúchadiel. Animovaný poradca vedie používateľa cez 10 podlažný virtuálny kancelársky komplex. Na každom poschodí používateľ vykonáva úlohy určené na otestovanie svojho strachu. V podstate mu to pomáha zistiť, že je v bezpečí.
Úlohy sa začínajú relatívne ľahko – napríklad stojí v blízkosti okraja, kde sa postupne znižuje bezpečnostná bariéra – a postupuje k náročnejším výzvam – ako vstupom na pohyblivú plošinu do otvoreného priestoru nad átriom.
Zdroj: Oxford VR
Po klinickom testovaní novej liečby prostredníctvom VR účastníci oznámili, že po dvoch týždňoch využívania programu sa obávajú výšok oveľa menej.
Týmito aktivitami „človek buduje spomienky, že byť v okolí výšok je bezpečné,“ hovorí Daniel Freeman, klinický psychológ na Oxfordskej univerzite.
Experimentálna liečba
Freeman a kolegovia testovali účinnosť programu tým, že prijali 100 dospelých dobrovoľníkov, od mierne až veľmi obávajúcich sa výšky. Výskumníci náhodne pridelili liečbu 49 osobám. Tá zahŕňala každodenné využívanie programu na približne 30 minút počas dvoch týždňov. Ďalším 51 účastníkom testovania nebola poskytnutá žiadna liečba.
Účastníci vyplnili dotazník, ktorý hodnotil ich strach z výšky na stupnici od 16 až 80 (najvážnejšie bolo 80) - pred liečbou, bezprostredne po nej a o dva týždne neskôr. Ľudia, ktorí podstúpili liečbu VR mali v dotazníkovom meradle v priemere nižšie skóre, približne o 25 bodov. Pacienti, ktorým nebola poskytnutá žiadna liečba na tom zostali rovnako. Účastníci, ktorí použili program VR zistili, že „by mohli ísť na miesta, ktoré si ani nedokázali predstaviť,“ hovorí Freeman. Ide napríklad o miesta ako strmé hory, lanovky alebo jednoducho eskalátory v nákupných centrách.
Výsledky klinických štúdií poskytujú silné dôkazy o tom, že nový program VR zmierňuje strach lepšie než žiadna liečba. Avšak, je potrebné zistiť, ako sa terapia VR vyrovná liečbe terapeutom. Ďalšou otázkou je, ako dlho trvá účinok takejto terapie.
Zatiaľ, čo plne automatizovaná terapia cez VR môže byť dobrou správou pre ľudí, ktorí sa obávajú výšky, nie je jasné, ako by tento typ liečby mohol vyriešiť zložitejšie problémy duševného zdravia, hovorí Mark Hayward, klinický psychológ na University of Sussex v Anglicku. Taktiež tvrdí, že virtuálne prostredie môže byť veľmi vhodné na pomoc ľuďom, ktorí sa obávajú každodenných situácií, napríklad tých, ktorí trpia bežnými fóbiami, sociálnou úzkosťou alebo paranojami. Ale pokiaľ ide o pomoc ľuďom s ťažšími príznakmi, ako je psychóza, VR pravdepodobne nebude zastupovať vyškolených terapeutov v dohľadnej dobe.
Preto nie je možné hovoriť o automatizovanej liečbe duševného zdravia. Avšak, Albert Rizzo, vývojár klinickej virtuálnej reality na univerzite v Južnej Kalifornii v Playa Vista tvrdí, že samostatný systém na potlačenie strachu z výšky je „vynikajúcim prvým pokusom“.
Je to „obrovský krok vpred“, tvrdí Jennifer Hamesová, klinická psychologička z University of Notre Dame v Indiane, ktorá sa výskumu nezúčastnila. Tento nový systém by mohol pomôcť najmä tým, ktorí sa necítia pohodlne v ordinácii terapeuta alebo nemajú prostriedky na liečbu „tvárou v tvár“.
Oberanie jabĺk ako jedna z úloh terapie. / Zdroj: Oxford VR
Skúsili by ste takúto terapiu vy?
Zdroj: sciencenews.org