Mirka Ábelová: Na materskej je cesta vo výťahu napínavejšia ako protidrogová razia

Mirka Ábelová: Na materskej je cesta vo výťahu napínavejšia ako protidrogová razia

Mirka Ábelová je známa poetka, hovorkyňa Greenpeace na materskej a matka v jednom. V mladosti hýrila ako Charles Bukowski, dnes o tom píše texty Davidovi Kollerovi. Materská ju väčšinou baví, má rada demotivačné citáty a nemá rada zovšeobecňovanie. Prezradila mi, čo nemá rada na iných mamičkách a prečo podľa nej mnohé ženy padajú do kolien z Davida Kollera.


Ako sa Ti darí na materskej? Suseda sa mi raz priznala, že raz v záchvate nervozity vyhodila dieťa von oknom do snehu. Zažívaš niečo podobné?

(smiech) Ja nemám žiadne takéto príbehy. Myslím si, že materskú zvládam oveľa lepšie, ako by som si dovolila na začiatku očakávať. Bála som sa, že nebudem vedieť, čo mám s dieťaťom robiť a bude to celé zle, ale nakoniec je to celé dobre. Snažím sa veľa čítať, diskutovať s partnerom o výchove, sústrediť sa na svojho syna a na svoju novú úlohu. Pomáha mi však aj to, že stále aspoň čiastočne stíham robiť to, čo ma baví a napĺňa - píšem básne, prekladám knihy, sem-tam chodím na čítačky, venujem sa svojej relácii v rádiu - Nedeľná chvíľka poézie_FM. Občas je však náročné skĺbiť to so spánkom, keďže cez deň som mama na plný úväzok a večer sa snažím stihnúť trochu aj pracovať.

Babky pomáhajú, alebo je syn ostrieľané dieťa a berieš ho so sebou aj do štúdia?

Babky žijú v inom meste, takže chodia, keď sa im dá. Syna som od narodenia brávala do rozhlasu so sebou. Kým som nahrávala, na rukách ho hojdal zvukár a podobne. Teraz ho ale chytilo hanblivé obdobie, v rozhlase sa bojí, takže ho radšej nosím k manželovi, ktorý pracuje neďaleko. Tam sa mu páči a manžel je rád, že môže so synčekom stráviť nejaký čas navyše. Využívame jeho obedové pauzy, musím sa teda obracať, aby som to všetko stihla.

Keď som si ťa googlil, mal som pocit, že čítam o troch rôznych ženách. Sexy “dievča za milión”, hovorkyňa Greenpeace, poetka. Nájdeš v tom všetkom súvis?

Asi to súvisí najmä s časovým vývojom. Aj keď to môže znieť s ohľadom na tú reality show smiešne, všetky tieto aktivity spája novinárčenie a písanie. Dievča za milión pôvodne nemala byť reality show, ale súťaž, kde sa dá vyhrať práca v televízii. Ja som predtým bola prijatá na žurnalistiku do Bratislavy a chcela som získať novinársku prax. Čo sa z toho potom vykľulo, už bola iná káva. Básne píšem od mala, tie tu boli najskôr. Hovorkyňa a novinárka prišli časom - ako moje zamestnania.

Zdroj: Mirka Ábelová

Prečo si prestúpila k ochrane životného prostredia?

Robím hovorkyňu, je to mediálna robota, ktorá súvisí s tým, čo som študovala. Ale v novinách mi vtedy vyšli básne, v ktorých si lyrický subjekt robil srandu z Roberta Fica a jeho nápadu zorganizovať na Slovensku olympiádu. Kandidoval vtedy v prezidentských voľbách a moje vedenie vtedy mylne usúdilo, že som v básňach publikovala politický názor. Pol roka pred voľbami ma preto upratali do publicistiky, kde som dostala na starosti nepolitické témy. Práca ma frustrovala a vtedy prišla ponuka z Greenpeace. Zároveň som vtedy začala spolupracovať s Davidom Kollerom. Problémy v rozhlase som vtedy veľmi zle niesla. Raz som mu to spomenula, že som dostala ponuku na túto prácu a David mi povedal: ”Běž do pr*ele od těch komoušů!” Tak som tú prácu prijala. Bolo to dobré rozhodnutie, pretože mimovládne organizácie sú pre chod demokratickej spoločnosti veľmi veľmi potrebné, čo môžeme vidieť dnes v akejkoľvek oblasti občianskeho života. V rozhlase som teraz už len externe, na Rádiu_FM mám reláciu venovanú poézii.

Máš záchvaty geniality, alebo si písanie vydrilovala?

O genialite by som asi radšej nehovorila :) Povedzme, že ma občas navštívi nápad, alebo inšpirácia, keď chceš. Snažím sa väčšinou zachytiť nejaký moment, alebo fragment rozhovoru. Zacítim napríklad nejakú vôňu, uvidím nejakú vec, na niečo si spomeniem, vytvorí sa mi obraz v hlave a ak sa mi to zdá zaujímavé, snažím sa to zdokumentovať, lebo inak by sa ten obraz stratil na veky vekov. Túto iskru chytím, niekam ju dám, kde ďalej tlie a keď mám čas, chuť, alebo sa nazbiera viac takýchto momentov, tak s nimi začnem niečo robiť, aby sa trošku rozhoreli a píšem. Do toho drilu sa to preklápa vtedy, keď to dávam dokopy a snažím sa vytvoriť zbierku. Sú obdobia, kedy píšem menej, lebo mám viac inej roboty, prekladám iné diela z angličtiny a podobne. Za posledný týždeň som napríklad napísala len tri veci, jednu z nich som robila v aute o tom, ako ma vytáčajú iní šoféri (smiech). 

Zdroj: Mirka Ábelová

Páči sa mi ako píšeš, že na materskej je zaseknúť sa vo výťahu rovnaký adrenalín, ako kupovať drogy. Chýba ti tvoj "minulý život"?

V tom texte je to hyperbola a nesie v sebe veľku dávku irónie a sarkazmu. Pravdou ale je, že niekedy mi chýba bezstarostnosť a istá miera egoizmu. Boli časy, kedy som sa viacmenej mohla starať len o seba, mohla som ostať všade dokedy som chcela, robila som si, čo som chcela a potrebovala a rozhodovala som len za seba. Teraz je to iné, navždy to už bude iné. Sme rodičia a závisí od nás život jedného malého tvora, čiže tomu prispôsobujeme podstatnú časť svojich životov. Tak to ale asi má byť. Nehovorím o sebaobetovaní, alebo čomsi podobnom, skôr o zodpovednosti.

Čo ťa vytáča na iných mamičkách?

Nemám rada keď rodičia hodnotia výchovu iného rodiča. Rodičia by sa mali rešpektovať, každý môže mať iný názor, každý je iný, má inú minulosť, iný pohľad na svet, iné zážitky. Určite si však myslím, že by sa deti nemali biť ani nijak fyzicky trestať. Nie, ani “výchovné” po zadku. Agresivitou nikdy nenaučíme deti, aby ony také neboli.

Aký by nemal byť tvoj syn keď vyrastie?

Bola by som smutná keby bol nevzdelaný, neempatický, keby rád ubližoval ľuďom v akejkoľvek rovine, keby nemal charakter, keby bol zlodej. Stačí sa pozrieť na súčasnú politickú scénu, tam sa to neduhmi, ktorých sa desí asi každá matka, len tak hemží. Česť výnimkám, samozrejme.

Píšeš autobiografické básne. Si chorobný extrovert? Z čoho pramení túžba zverejňovať svoje osobné pocity?

Nie všetky moje texty sú autobiografické. Počúvam ľudí a ich príbehy, je to dôležité, zároveň však často píšem aj o svojom živote, pretože chcem, aby moja poézia bola autentická. Paradoxne si nemyslím, že som extrovert. Myslím si, že to, čo pôsobí extrovertne, je v skutočnosti moja introvertná obrana. Keď som na neznámom mieste s veľa ľuďmi, moja obrana je, že sa s tými ľuďmi začnem baviť, aj keď v skutočnosti nechcem.

Prečo potom píšeš osobné veci?

Zaznamenávam veci, ktoré sa dejú mne, s malou nádejou, že sa s tým potom niekto stotožní a povie si: “Fuu tak aspoň, že nie som sám.” Poézia má to čaro, že dokáže zakonzervovať moment, ktorý by inak zmizol a už by sa k nemu nikto nikdy nedostal. Chcela by som tu niečo zanechať. Zbierku takýchto momentov. Kniha Večný pocit nedele je vyslovene dokument o tom, čo sa so mnou dialo počas tehotenstva či materstva, Básničky pre domáce paničky sú o hľadaní miesta v spoločnosti a úniku do domácnosti, na! je asi najangažovanejšia zbierka, kde sa vyjadrujem k spoločenským témam a Striptíz je taký ten “wannabe” rebelský debut, pubertálna poézia.

V Tvojej knihe si zozbierala príbehy okolitých žien. Jarka si to urobila mrkvou, z ktorej navarila polievku hosťom, Malvína potrebuje otehotnieť a Zlatica chce chlastať ako jej dedo. Chýba im poriadny chlap? Aký by mal byť?

Vôbec to nesúvisí s tým, či im chýba chlap. Škoda, že si si v tých textoch všimol iba tento bulvárny aspekt. Ide tam o úplne iné veci.

Môj poriadny chlap, teda môj manžel, je férový, citlivý, spoľahlivý a má zmysel pre humor, ktorý sadne tomu môjmu. Je to skvelý otec, kvalitný človek. Iní poriadni chlapi sú už otázkou pre iné poriadne ženy.

Doba je dnes iná, ženy sú mužnejšie a chlapi zženštilí. Feministky vravia, že aj gentlemanstvo je pasívny sexizmus. Nechceme v sebe všetci potlačiť to prirodzené? Kto nám to káže?

Nemám rada zovšeobecňovanie a už vôbec si nemyslím, že je to tak, ako hovoríš. Poznám zženštilých mužov, aj zženštilé ženy, mužných mužov aj mužné ženy. Neviem, ktoré feministky vravia, že gentlemanstvo je pasívny sexizmus, ja také nepoznám, poznám len také, ktoré riešia problémy postavenia žien v spoločnosti, ako napríklad obťažovanie, slut-shameovanie, zneužívanie, obmedzovanie prístupu žien k antikoncepcii či interrupciám, porušovanie ich práv počas pôrodov, nižšie platy v porovnaní s mužmi a podobne. Sú to vážne témy.

Čo hovoríš na motivačné citáty a samozvaných poetov ako Mike Spirit?

Mám radšej demotivačné citáty. Motivačné ma iritujú.

Ako si sa dostala vlastne k písaniu textov pre Davida Kollera? Ktoré texty si mu robila?

Bol na koncertnom turné s Lucie a v Košiciach kúpil od bezdomovca Notabene. Celé číslo bolo venované poézii a na titulku dali moju fotku. Bol tam so mnou rozhovor, v ktorom som spomínala mojich obľúbených českých básnikov Seiferta, Hraběta, Kainara a podobne. To ho vraj zaujalo a jedného dňa mi napísal SMS-ku. Chápala som to ako vtip, tak som mu len odpísala “Jasné, bars kedy mi zavolaj!” a to bolo celé. Za chvíľu mi naozaj volal. V telefóne som sa tvárila, že mi ľudia ako David Koller volajú denne, ale v skutočnosti som skákala od radosti po celej kancelárii.

Zdroj: Mirka Ábelová

Ako sa ti píše v češtine? Je to ľahšie, lebo ju poznáš z filmov, kníh a poézie?

Je to dosť možné. Mala som z toho, samozrejme, veľké obavy. Nikdy predtým som žiadne české texty nepísala, ale David sľúbil, že na to dohliadne a opraví ma, keď bude treba. Napriek strachu, že to nezvládnem, som tú ponuku jednoducho musela prijať. Bola to výzva. Sranda je, že asi týždeň pred tou SMS som išla s mužom v aute a v rádiu hrali Chci zas v tobě spát. Ja tú skladbu milujem, pustila som ju naplno a povedala som mu, že keby som raz v živote mohla tomuto chlapovi napísať text, tak do toho dám všetko a predám aj obličku. O týždeň na to mi písal David. Ja na tieto “duchovné” hlúposti o vesmíre až tak veľmi neverím, ale bolo to fakt vtipné.

Môže aj mladý človek zažiť rovnakú formu recidívy, o akej spieva Koller?

To naozaj neviem. Text ku skladbe Recidiva som napísala ako úplne prvý, aby som nešla na stretnutie s Davidom s prázdnymi rukami. Veľmi sa mu nepáčil, dlho sa s tým textom nič nedialo a stálo to asi pol roka. Potom som mu povedala, že by som tú skladbu mohla dať kamošovi Jurajovi Zaujecovi, ktorý k nej vymyslel hudbu. Že keď sa mu nepáči, mohol by ju spievať on. Z toho David nebol veľmi nadšený a čoskoro bol text zhudobnený. Nakoniec je z toho dosť úspešná pesnička.

Aké je písať slová do úst chlapovi? Myslíš, že musíš poznať speváka osobne, aby si mu mohla písať texty?

Myslím, že mám výhodu v tom, že som toho v živote zažila skutočne veľa, niekedy aj na tri životy dopredu. S Davidom sme sa veľa rozprávali a bola pre mňa výzva napísať text, ktorý bude v jeho podaní uveriteľný. Boli okamihy, kedy David povedal, že by niečo povedal úplne inak. Bolo ťažké byť ústami niekoho, kto je zrelší a skúsenejší ako ja. Našťastie mám za sebou tiež kadečo, takže sa mi ľahšie vciťovalo do jeho kože, aj keď máme úplne rozdielne životy.  

Čo je vlastne na Kollerovi, že z neho idú všetky do kolien?

Hmm, ak si odmyslíme, že je to šarmantný a pekný muž, a že je jeden z najlepších spevákov na československej scéne, je to určite tým, aký je láskavý človek. David je veľmi dobrý k ľuďom. Nikdy som ho nezažila, že by bol k niekomu hnusný. Snaží sa pomáhať a nie len tým, že si kúpi napríklad to spomínané Notabene. Znie to ako klišé, ale on je skrátka veľmi dobrý človek. Nikdy nebude hovoriť o tom, komu a kde ako pomohol, to on nemá v povahe, len to odpozoruješ. Zároveň má jeden dar - keď s tebou trávi čas, venuje ti absolútnu pozornosť. Dokáže vyvolať pocit, že si pre neho dôležitý človek.

V skladbe Čučoriedky ho opantá Slovenka, dajú si žinčicu so strapačkami a hýria spolu do rána. Videl som Davida kupovať ti žinčicu. Mám sa pýtať?

(smiech) Tú žinčiču vypil sám, ale doniesol mi ovčí jogurt, parenice a hrušky. David je milý človek.

Zdroj: Mirka Ábelová

David Koller v decembri zahrá na Slovensku 7 akustických koncertov v intímnych priestoroch na sedenie. Lístky si kúpite v predpredaji cez TicketLive: https://www.ticketlive.sk/sk/event/david-koller-acoustic-tour-2019

DAVID KOLLER Acoustic tour 2019:

1.12.2019 Košice

2.12.2019 Lučenec

3.12.2019 Martin

14.12.2019 Bratislava

15.12.2019 Bratislava

16.12.2019 Nitra

17.12.2019 Žiar nad Hronom