Mladá Bystričanka vyrába turbany pre zdravé i choré ženy

Mladá Bystričanka vyrába turbany pre zdravé i choré ženy

V dôsledku ochorenia sa iba 28-ročná podnikateľka rozhodla pomôcť nielen sebe, ale najmä ženám s neľahkými životnými osudmi.


Je krásna, mladá a inšpiratívna. Lujza Púchyová z Banskej Bystrice stojí za výrobou módnych vlasových doplnkov, ktoré začala minulý rok produkovať mimo Slovenska. Za jej podnikaním môžete hľadať okrem skvelých nápadov a veľkej chuti aj neobyčajný príbeh, ktorý ju priviedol až na Srí Lanku. 

Mladá Bystričanka

Všetko sa to začalo v roku 2018, kedy vtedy ešte dravú event manažérku postretla vzácna nemoc. ,,Alopécia je autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje samovoľné vypadávanie vlasov, prípadne ochlpenia, pričom u každého má iný priebeh. Mne začali vlasy padať postupne, až kým nevypadali úplne všetky,“ hovorí dnes už s úsmevom mladučká Lujza a dodáva, že najťažšie bolo prekonať šok a stotožniť sa so zmenou. ,,Spolu s lekármi sme dlho nevedeli nájsť príčinu, a tak som vyhľadávala alternatívne spôsoby liečby. Zo všetkých ma najviac oslovila ajurvéda, ktorá sa praktizuje v niekoľkých krajinách sveta. Vybrala som si Srí Lanku,“ hovorí perspektívna podnikateľka, ktorá zo dňa na deň zmenila svoj život, dala výpoveď v práci a odcestovala cez pol sveta sama, ďaleko od všetkých blízkych.

Moonlou

Začiatky pre ňu neboli jednoduché. ,,Odchod do cudziny spochybňovala aj moja najbližšia rodina, no ja som si bola svojím rozhodnutím istá. Potrebovala som zmeniť prostredie, načerpať energiu a nabrať psychickú i fyzickú silu. Musela som sa sama vysporiadať s faktom, že som ako žena prišla o svoje dlhé vlasy. Myslím, že každej žene by takáto skúsenosť ubrala zo sebavedomia,” dodáva Bystričanka, ktorej zahraničný pobyt sa napokon predĺžil na niekoľko mesiacov. Popri liečbe, ktorú na Srí Lanke absolvovala, začala vyhľadávať i možnosti naplnenia jej tajného sna. ,,Strata vlasov ma podnietila k vyhľadávaniu rôznych pokrývok hlavy. Hľadala som niečo pohodlné, no zároveň atraktívne a moderné. Žiaľ, elegantné kúsky, ktoré by podčiarkli ženskosť tu chýbali. Práve to bolo hnacím motorom, ktorý ma priviedol k šitiu takýchto produktov,“ spomína teraz Lujza.

V spolupráci s miestnym obchodníkom rozbehli na Srí Lanke v malej krajčírskej dielni výrobu trendových čeleniek, turbanov a šatiek, ktoré distribuuje mladá podnikateľka dnes najmä po Slovensku. ,,Po návrate domov som chcela čo najrýchlejšie posunúť myšlienku celého projektu medzi všetky ženy, ktoré si prechádzajú rôznymi životnými situáciami a častokrát sa necítia spokojné a šťastné. Naším cieľom je tiež pomôcť ženám, ktoré o vlasy prišli v dôsledku rôznych chorôb. Pod šatku sa dá totiž skryť holá hlava, ale aj krásne vlasy a práve tým by sme chceli zmazať akúsi bariéru medzi zdravými ženami a dámami, ktoré postihlo podobné, alebo i zákernejšie ochorenie. To, že sme prišli o vlasy predsa neznamená, že už nie sme ženské a krásne,“ dopĺňa myšlienku konceptu svojej značky Moonlou, ktorá v súčasnosti spolupracuje napríklad s Národným onkologickým ústavom v Bratislave a Košiciach, s Fakultnou nemocnicou s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, či s neziskovou organizáciou Dobrý Anjel.

Moonlou

Predajom šatiek a turbanov to však nekončí. Okrem toho, že sa produkcia turbanov pomaly presúva na Slovensko, má podnikateľka so značkou iné úmysly. ,,V blízkej dobe plánujeme popri distribúcii turbanov do lekární posunúť ideu projektu na ďalšiu úroveň. Keďže je medzi nami stále veľa ľudí, ktorí potrebujú pomoc, rozhodli sme sa, že za každý predaný produkt z nášho sortimentu darujeme na detskú onkológiu v Banskej Bystrici jeden detský turban,“ informuje o novinkách Lujza Púchyová, ktorá týmto činom určite vyčarí úsmev na nejednej detskej tvári.


Zdroj: ts