Neklape vám to vo vzťahu? Možno vás ovplyvňujú kognitívne skreslenia

Neklape vám to vo vzťahu? Možno vás ovplyvňujú kognitívne skreslenia

Keď robíme úsudky o rôznych situáciách a ľuďoch, mýlime sa oveľa viac, ako sme ochotní si pripustiť. Môžu za to skreslenia, ktoré nás privádzajú k nesprávnym záverom. Psychika je na ne náchylná, a preto ovplyvňujú aj oblasť vzťahov, zvlášť tých partnerských.


Výskumníci Elizabeth Robinson a Gail Price tvrdia, že páry v nešťastných manželstvách majú tendenciu podceňovať pozitívne interakcie až o 50 %. Situáciu majú na svedomí kognitívne skreslenia. Sú to systematické chyby v myslení, ktorým človek často podlieha. Jedným z najčastejších kognitívnych skreslení je konfirmačné skreslenie. Ide o tendenciu venovať pozornosť tým informáciám, ktoré sú v súlade s naším presvedčením a odmietať či prehliadať iné.

Páry, ktoré svoj vzťah vnímajú ako šťastný, nazerajú na všetky spolu prežité ťažké chvíle pozitívne. Berú to tak, že tieto udalosti posilnili a utužili ich vzťah. Prikladajú im pozitívny význam. Nešťastné páry to vidia inak. Všetky strasti boli podľa nich len zbytočným trápením a premárneným časom. 

Uvedomenie si, že sa s týmito „stavmi“ dá pracovať a riešiť ich, nemusí prichádzať zákonite. Schopnosť uvedomiť si situáciu a identifikovať skreslenie, ktorému človek podlieha, je ale dôležité. Môže to pomôcť s riešením partnerskej krízy.

Zrejme to poznáte

Zrejme to poznáte – pohádate sa kvôli úplnej banalite. K tomu sa pridajú ďalšie a ďalšie výčitky a negatívne epizódy z minulosti. A tak sa dostanete do bodu, kedy hodnotíte všetky zlé veci, čo sa vám za ten celý partnerský život udiali. Povedomé?

Ak už dôjde k sporu, nie je vhodné prejsť do protiútoku v pozícii obhajcu vlastných záujmov. Ľudia, ktorí si zvyknú na komunikáciu zameranú na chyby, zlyhania, výčitky a zlé zážitky, budú lapení v kruhu neustálych partnerských bojov.

Čo z toho vyplýva? Kritika a obrana jedného voči druhému. A čo z toho vychádza? Kopiace sa problémy.

Ako predchádzať konfliktom?

Existuje niekoľko spôsobov, ako vzniknuté nepríjemne situácie riešiť, a tak predchádzať krízam a konfirmačným skresleniam. Je nutné, aby partnerská dvojica spolupracovala a spoločne si vydiskutovala isté veci. Vhodné je zamerať sa na spoločné hodnoty, presvedčenia a ciele. Ak sa dvojica zaoberá tým čo je dôležité pre obidvoch, nezostáva veľa priestoru na veci, ktoré by ich rozdeľovali.

Dôležité je sústrediť sa na spoločné zážitky, spoločné vnímanie prežívania udalosti a spoločný záujem. Rozmýšľať o sebe v množnom čísle a vo dvojici si pripomenúť každý jeden spoločný pozitívny zážitok.

Ak je možné naučiť sa pozitívne myslieť, je možné pozitívne zmýšľať aj vo dvojici. Vyskúšate to?


Zdroj: thriveglobal.com