(Ne)vinný pohľad psa nie je až taký nevinný

(Ne)vinný pohľad psa nie je až taký nevinný

Aj vy máte doma štvornohého kamaráta, ktorý občas urobí niečo, za čo je pokarhaný? Napríklad, vyciká sa na podlahu alebo rozhryzie kus nábytku?


Mnohí majitelia psa poznajú ten pohľad, vďaka ktorému zistia, že bola napáchaná škoda.

Keď prídete domov, na dlážke uvidíte roztrhaný vankúš, ihneď zvoláte toho neposlušníka a zrejme mu nadávate spôsobom: „fuj, zlý pes“! Alebo nejak podobne.

Aj vy, aj on, proste všetci vedia, čo urobil – niečo, čo nemal. Ľudia pripisujú tento pohľad či sprievodné správanie vine. Je to však táto emócia, ktorú pes cíti? 

(Ne)vinný pohľad

Pravdou však je, že pes nepozná pocit viny. Namiesto toho vyjadruje oveľa bežnejšiu, menej zložitú emóciu – strach.

Toto tvrdenie je založené na štúdiách od Dr. Alexandry Horowitz, autorky viacerých kníh o povahe, správaní a vnímaní psov.

Štúdia z roku 2009 o rozlišovaní vinného pohľadu sa konkrétne zameriava na to, ako ľudia interpretujú emócie psov prostredníctvom ľudských emócií. Inak povedané, ľudia majú tendenciu nesprávne priraďovať psom pocity vychádzajúc z ľudských emócií. Takýto previnilý pohľad je vynikajúcim príkladom.

Pes sa krčí, pričom ukazuje očné bielka, keď sa na vás pozerá. K tomu si dáva uši za hlavu, zíva alebo olizuje vzduch. To sú všetky charakteristické príznaky strachu u psa.

Aby sme to povedali stručne, štúdia zistila, že psi, ktorí názorne predvádzajú „vinný“ pohľad, v skutočnosti preukazujú strach z vynadania od majiteľa.

Aj pes má spomienky, ale či o nich premýšľa rovnakým spôsobom ako človek je nepravdepodobné. Zrejme neuvažuje o svojich predchádzajúcich činnostiach a nerozhoduje o tom, že urobil niečo zlé.

Takže, ak nabudúce budete vidieť takýto výraz u vášho psa, budete vedieť, že má strach a nie pocit viny.  

Niekedy je však ťažké vynadať a pokarhať milované domáce zvieratko. Namiesto hnevu a kriku sa na ňom proste zasmejete. A aj preto ich máme tak radi.


Zdroj: iflscience.com