Očkovanie proti chrípke – áno alebo nie?

Očkovanie proti chrípke – áno alebo nie?

Keď lekár povie, že ide objednať termín na zaočkovanie proti chrípke pre dieťa, veľa rodičov okamžite nesúhlasí. Prečo je to tak?


Internet je silná vec a mýty o očkovaní sa šíria už roky. Niektorí si myslia, že to je len komerčný ťah, iní sú presvedčení, že z toho vzniká autizmus a ostatní si myslia, že očkovanie len prinesie chrípku. Úplne mizivé percento ľudí verí, že to deťom pomôže. Takže kde je pravda? Je očkovanie proti chrípke naozaj také nebezpečné?

Absolútne nie. Naopak, tento názor väčšiny rodičov môže byť nebezpečný, keďže sami deťom nedajú vakcínu, ktorá by ich pred chrípkou ochránila. Pediatrička Jean Moorjani konštatovala: ,,Časti vírusov, ktoré sa používajú sú totálne mŕtve, takže z vakcíny proti chrípke naozaj chrípku dostať nemôžete. Po rokoch výskumu vieme, že vakcína proti chrípke je bezpečná. Nespôsobuje ani autizmus, ani iné choroby. Pretože informácie môžu pochádzať z viacerých miest, od priateľov a rodiny až po internet, je dôležité porozprávať sa s doktorom, ktorému dôverujete, aby ste získali dôveryhodné informácie založené na vede a faktoch.‘‘

Každý rodič, ktorý je presvedčený o negatívnom vplyve tohto očkovania, by si však mohol zvážiť aj nasledovné fakty, ktoré sú overené. Každoročne zomrie vo svete na následky komplikácií bežnej chrípky až pol milióna ľudí. Pričom najväčšie riziko je u ľudí starších ako 60 rokov, tehotných žien a nakoniec aj detí.

Bolo by taktiež potrebné, aby lekári rodičom vysvetlili ako očkovanie funguje. Pôsobí ako nejaký tréningový program pre celý náš imunitný systém, kvôli ktorému organizmus vyskúša ako sa brániť, keď sa dostane do kontaktu s ochorením. Hlavným cieľom očkovania je vyvolať imunitnú odpoveď, ktorá vytvorí ochranu proti ochoreniu.

Áno, nebudeme hovoriť, že je nulová šanca negatívneho vplyvu očkovania. Avšak bolo by dobré zvážiť si plusy a mínusy, dohodnúť sa s doktorom a rozhodnúť sa správne.


Zdroj: youtube.com