Po stopách mýtov: žuvačka (ne)zostane v žalúdku 7 rokov

Po stopách mýtov: žuvačka (ne)zostane v žalúdku 7 rokov

Možno ste už aj vy počuli o tom, že keď prehltnete žuvačku, zostave vo vás sedem rokov. Tento mýtus zľudovel do takej miery, že mnohí tomu veria dodnes.


V skutočnosti väčšinu zložiek v žuvačku dokáže náš tráviaci systém ľahko rozložiť. Patria sem sladidlá, ochucovadlá, konzervačné látky a zmäkčovadlá. Nestráviteľná je jedine gumová báza.

Guma sa tradične vyrábala pomocou čikle, miazgy zo stromu Manilkara gumová. S rastúcou popularitou žuvačiek sa zvyšoval aj ich dopyt. To viedlo výrobcov k použitiu syntetických polymérov ako gumovej bázy.

Žuvačka, rovnako ako iné nestráviteľné potraviny, ako je vláknina, nezostáva uložená v žalúdku dlhšie ako niekoľko dní, a to ani so zahrnutím syntetických polymérov.

Pexels

Cesta žuvačky

Tráviaci systém je navrhnutý tak, aby strávil čo sa dá a odovzdal čokoľvek, čo nie je možné stráviť do stolice.

Vezmite si napríklad kukuricu. Tú tiež naše telo nedokáže stráviť. To isté sa deje v prípade, že prehltnete žuvačku.

Keď prehltnete žuvačku, prechádza cez pažerák do tenkého čreva. Tenké črevo absorbuje cukry a živiny. Nestráviteľná časť žuvačky sa posúva z tenkého čreva do hrubého a nakoniec prechádza cez konečník. Žuvačka zvyčajne prechádza vaším tráviacim systémom za menej ako sedem dní.

Aj tak to nerobte

Napriek tomu sa prehĺtanie veľkého množstva žuvačiek neodporúča. Výskumy ukazujú, že to môže viesť k upchatiu čriev, najmä u detí. Môže to spôsobiť, že sa hmota zhlukne na veľkú nestráviteľnú masu nazývanú bezoár. Okrem iného môže takéto prehĺtanie žuvačky spôsobiť udusenie.


Zdroj: healthline