Prečo by mal byť beh našou pravidelnou aktivitou?

Prečo by mal byť beh našou pravidelnou aktivitou?

Beh je veľmi populárna športová aktivita, ktorá má nesmierne pozitívny vplyv na fyzické a psychické zdravie človeka.


Beh nebaví každého. Niekto ho miluje, niekto ho nenávidí.

Ide o pomerne lacný šport, keďže k jeho vykonávaniu potrebujete kvalitné tenisky a funkčné oblečenie. Určite netreba podceňovať obuv - nesprávnou si môžete zničiť akurát tak kolená či členky. Takisto treba siahať po elastickom športovom oblečení, v ktorom vám nikdy nebude zima, a zároveň bude pohodlné.

Chcete schudnúť? Bežte!

Ak chcete začať s nejakým športom, beh je ideálnou voľbou. Beh môžeme vykonávať kedykoľvek a kdekoľvek, čo je pre nás veľkou výhodou. Nemusíme kvôli nemu chodiť do fitness centra, stačí vyjsť von a behať. Jednoduché.

Na druhej strane, vedieť správne behať nie je až také jednoduché. Najprv sa skúste sa poradiť so skúsenejšími bežcami zo svojho okolia alebo si nájsť potrebné informácie, ktoré vám pomôžu so začiatkami. 

Beh je veľmi dobrým prostriedkom na odbúravanie stresu, depresie a celkovo na psychickú pohodu. Keďže sa pri behu prekrvuje mozog, pozitívne účinky má aj na pamäť. Okrem toho nám beh vytvára endofríny, ktoré zlepšujú našu celkovú náladu. 

Taktiež je táto aktivita dobrou prevenciou pred srdcovo-cievnymi ochoreniami, pretože zlepšuje transport kyslíka do celého tela.

Beh je veľmi dobrou voľbou ak trpíte nespavosťou. Veľmi dôležitým pozitívom je zlepšenie imunitného systému.

Najväčší prínos ľudia vidia v tom, že pomáha znižovať telesnú hmotnosť. Prednostne odbúrava tuk okolo vnútorných orgánov, ktorý je pre naše telo najviac nebezpečný.

Vyvarujte sa chybám

Prvou chybou je vynechanie rozcvičky. Základ pred každým cvičením. Bez poriadnej rozcvičky svaly nie sú natiahnuté a kosti trpia. Druhou chybou je nedostatočný pitný režim. Mnohí bežci si so sebou vodu nenosia. Chyba. Vodu musíte mať vždy pri sebe, pretože vaše telo ju potrebuje. A treťou najčastejšou chybou je intenzita behu. Ľudia si často mylne myslia, že čím rýchlejšie budú bežať, tým lepšie. Vôbec nie. Vždy treba začínať pomaly, potom postupne zvyšovať tempo.

Niet pochýb, že beh so sebou prináša veľa pozitív. Ak avšak trpíte nejakou chorobou, najskôr sa opýtajte vášho lekára, či je vás táto aktivita vhodná. Pokiaľ ste začiatočníkom, určite nezanedbajte poriadnu prípravu.

Držíme vám palce!


Zdroj: runforfun.sk; swissnatural.sk