Prečo by sme mali spávať v chladnej miestnosti?

Prečo by sme mali spávať v chladnej miestnosti?

Niektorí sa potrebujú zababušiť niekoľkými vrstvami prikrývok, iní by najradšej spali na holom matraci.


Ak patríte medzi ľudí, ktorí zaspávajú pri otvorenom okne, patríte medzi tých zdravších a lepšie vyspatých. 

Aká je optimálna teplota izby?

Ideálna teplota pre kvalitný spánok sa pohybuje v rozmedzí 15 až 19 stupňov Celzia.

Spánok v chladnejšom prostredí je nutnosťou pre dosiahnutie dobrého spánku. Chladnejšie miestnosti sa rovnajú menšiemu času pri zaspávaní a hlbšiemu spánku, ktorý pomáha prejsť spánkovými fázami. Chladná miestnosť totiž podporuje naše celkové zdravie a mala by byť začlenená do našich každodenných rituálov.

Jedinou nevýhodou chladnejšieho prostredia je to, že ak je príliš chladno, môžete sa chcieť zabaliť do ďalšej deky, čo môže nakoniec zvýšiť telesnú teplotu na nepríjemnú úroveň a prerušiť spánok.

Výhody spánku v chladnej miestnosti

Výhody spánku v chladnej miestnosti sú rôzne, ale všetci poukazujú na lepší odpočinok, čo vedie k rôznym zdravotným výhodám. 

Spánková deprivácia je hlavnou príčinou dopravných a priemyselných nehôd, čo spôsobuje, že váš nepokojný spánok je problém, ktorý postihuje viac než len jednotlivca.

1. Zaspíte rýchlejšie.

Keď spíme, naše telesné teploty sa prirodzene znižujú. Aby ste sa dostali do hlbšieho spánku rýchlejšie, zníženie teploty v prostredí nám pomôže rýchlejšie zaspať.

2. Zlepšíte si metabolizmus.

Metabolizmus je výrazne ovplyvnený chladnejšími teplotami. Tieto počas spánku zvyšujú hnedý tuk, ktorý ukladáme, čo nám pomáha spáliť kalórie a zbaviť sa nadmernej hladiny cukru v krvi. Ide o „dobrý“ tuk, ktorý potrebujeme, aby naše orgány mohli efektívne spracovávať energiu.

3. Znížite riziko ochorení.

Vyššie hladiny hnedého tuku znižujú naše šance na obezitu a mnohé zdravotné riziká s tým spojené. Obezita je hlavnou príčinou cukrovky, srdcových ochorení a dokonca niektorých druhov rakoviny.

4. Podporíte svoje prirodzené hladiny melatonínu.

Chladné teploty prinútia naše telo produkovať viac melatonínu, prirodzene vyskytujúceho sa hormónu, ktorý chráni mozog a bojuje proti niektorým typom rakoviny či Alzheimerovej choroby. Taktiež sa nehovorí nadarmo - vyspať sa do krásy. Zlepšuje nám to pleť a vlasy. 


Zdroj: thesleepjudge.com