Prečo dostal Čierny piatok svoje pomenovanie?

Prečo dostal Čierny piatok svoje pomenovanie?

Black Friday sa nepochybne spája s americkým sviatkom, ktorý pripadá v tomto roku na dnešný dátum, 28. novembra. Prečo však ľudia nazvali deň po Dni vďakyvzdania Čiernym piatkom?  


Deň vďakyvzdania je americký sviatok, ktorý sa každoročne oslavuje štvrtý štvrtok v novembri. Po tomto dni nasleduje známy Čierny piatok, najväčšia nákupná udalosť v roku v USA. Ide o deň, keď mnoho obchodov znižuje svoje ceny na celý rad produktov, aby zvýšili svoje zisky a oficiálne zahájili sviatočnú sezónu. Zľavy v tento deň ponúkajú v posledných rokov už aj slovenskí podnikatelia. 

 „Čierne“ udalosti

Tento prívlastok bol obvykle vyhradený pre udalosti, ktoré sa spájali s finančnými krízami či pádmi trhov. Ide napríklad o Čierny štvrtok, ktorý urýchlil pád akciového trhu v roku 1929 alebo kolaps na trhu so zlatom. Ako uvádza portál Telegraph, dvaja finančníci, Jim Fisk a Jay Gould, spoločne kúpili značné množstvo amerického zlata v nádeji, že sa celková cena prudko zvýši a že ho budú môcť predať za obrovské zisky. V piatok 24. septembra 1869 sa americký trh so zlatom zrútil a to viedlo k finančnému krachu.

Štvordenný víkend

Ukázalo sa, že označenie nemalo vždy takú pozitívnu sviatočnú konotáciu, akej sa teší dnes.

Od 50. rokov minulého storočia začali zamestnávatelia a média pozorovať trend, kedy ľudia deň po Dni vďakyvzdania volali do svojich zamestnantí kvôli práceneschopnosti – nie kvôli platenému sviatku – aby si dopriali štvordenný víkend. Pre podniky bol ten piatok skutočne ponurý, pretože produktivita sa spomalila. Nakoniec kancelárie kapitulovali a dali zamestnancom voľno.

Zaslúžený názov

Policajné zložky mali tiež dôvody byť nespokojné s týmto piatkom. Keďže každý vynechával prácu a deti boli mimo školy, stala sa doprava vo veľkých mestách problémom. Policajní dôstojníci vo Filadelfii si prvýkrát spojili Čierny piatok s obdobím po Dni vďakyvzdania v 50. rokoch. Kvôli futbalovému zápasu prišlo do mesta veľké množstvo turistov a nakupujúcich, čím sa vytvoril chaos, dopravné zápchy a príležitosť na krádež. Polícia, ktorá bola nútená riešiť cestnú premávku a pracovať na povinné zmeny, aby sa vyrovnala s preťažením, sa začala desiť tohto dňa. Opäť sa zdalo vhodné pomenovať tento piatok ako čierny. 

„Veľký piatok“

Tento pojem sa nakoniec rozšíril do médií a ústnym podaním. Maloobchodníci vo Filadelfii sa ho dokonca pokúsili preformulovať na „Veľký piatok“, aby tak predišli asociácii s katastrofami. Nakoniec sa však ujalo pomenovanie Black Friday. Čoskoro sa termín stal synonymom rekordných ziskov a bol natrvalo prijatý pre zbesilý nával nakupujúcich, ktorí využívali deň voľna, aby mohli nakupovať.

Mnohí ľudia si však neuvedomujú históriu tohto fenoménu. Každý rok sa však slávny obchodný víkend teší veľkému množstvu nakupujúcich, ktorí smerujú do kamenných a online obchodov v snahe nájsť tie najlepšie ponuky.


Zdroj: telegraph