Prečo je obhrýzanie nechtov také návykové?

Prečo je obhrýzanie nechtov také návykové?

Obhrýzanie nechtov vidíme u mnohých ľudí. Známe ako onychofágia sa nutkanie žuť si nechty vyskytuje u 20 až 30 % ľudí.


Vedci si nie sú istí, či je obhrýzanie nechtov genetické, ale deti, ktorých rodičia strkajú svoje nechty pod zuby, budú pravdepodobne tiež vykonávať tento zlozvyk. Štúdie ukazujú, že sa to stáva, aj keď to rodičia prestanú robiť skôr, ako sa narodí ich dieťa.

Stres, hlad, nuda

Hryzenie nechtov môže byť niekedy príznakom emocionálneho alebo duševného stresu. Má tendenciu sa objavovať u ľudí, ktorí sú nervózni, úzkostliví alebo smutní. Pre nich je to určitý spôsob, ako sa vysporiadať s týmito pocitmi.

Môže sa vám tiež zdať, že to robíte, keď sa nudíte, máte hlad alebo ste neistí. Väčšina to robí automaticky, bez premýšľania.  

Prečo by ste s tým mali prestať?  

Nechty môžu nadobudnúť zvláštny tvar. Ak poškodíte tkanivo okolo nechtov, môžu prestať rásť tak, ako by mali. To vám dáva neobvykle vyzerajúce nechty.

Môže to pokaziť váš úsmev. Keď si odhryznete nechty, môžete si nalomiť, prasknúť alebo rovno zlomiť zuby. V priebehu času môže hryzenie nechtov dokonca spôsobiť problémy s čeľusťou.

Môže to spôsobiť ochorenie. Ruky sú ohniskom baktérií a nechty sú ich dokonalým úkrytom. Ak si prsty vkladáte do úst viackrát denne, zvyšuje to vaše šance na ochorenie. Okrem toho poškodenie pokožky, ktoré môžete spôsobiť pri uhryznutí nechtov, vytvára pre mikróby jednoduchý spôsob, ako sa dostať dovnútra.

Snažte sa potlačiť tento zvyk, pretože zrejme pre vaše okolie nie je príjemné, keď si len tak mimovoľne začnete chrúmať časť svojho tela. Taktiež obhryzené nechty nevyzerajú vôbec príťažlivo.

Najlepšími riešeniami je skrátiť svoje nechty alebo potierať ich niečím, čo vám zaručene nebude chutiť. Zbaviť sa zlozvyku potrebuje čas a úsilie, no je to určite možné.


Zdroj: sciencefocus, webmd