Prečo je väčšina pneumatík čiernej farby?

Prečo je väčšina pneumatík čiernej farby?

To, že ste si kúpili auto s čiernymi pneumatikami, nikoho nezarazí, skôr naopak. Ako možno už tušíte, dôvod nesúvisí s dizajnom, ale s praktickosťou.


Možno ste sa nad tým ani nikdy nezamýšľali, prečo je väčšina pneumatík čiernej farby. Dnes už len ťažko nájdete predajcu aj farebných kombinácií.

Najprv svetlé

Prvotné modely áut sa vyznačovali svetlejšou farbou pneumatík. Kaučuk, z ktorého sú vyrábané, má totiž šedo-biely odtieň. Výrobcovia taktiež pridávali oxid zinočnatý na posilnenie materiálu, čo viedlo k bielym pneumatikám. V určitom bode sa však výrobcovia pneumatík rozhodli pre tmavšiu farbu.

Prečo je to tak?

Ešte v roku 1908 mal Ford Model T biele pneumatiky. Tie začali meniť farbu okolo roku 1917, keď do nich začali výrobcovia pridávať sadze.

Nebolo to však kvôli dizajnu. Sadze – uhlík vyrobený z neúplného spaľovania plynu alebo oleja a zhromažďovaný ako častice – zvyšujú trvanlivosť pneumatiky, čiastočne blokovaním škodlivých UV lúčov, ktoré môžu spôsobiť popraskanie gumy a zlepšuje priľnavosť na vozovke. Taktiež zlepšujú pevnosť v ťahu, čím sa zvyšuje odolnosť pneumatík voči opotrebovaniu na ceste.

Sadze ako posilňovací materiál sa počas svetovej vojny uprednostňoval pri výrobe pneumatík, hoci dodnes zohráva oxid zinočnatý dôležitú úlohu v procese ich výroby.

Toto však nie je koniec farby v pneumatikách. Spoločnosti sa rozhodli obmedziť výrobné náklady zmiešaním behúňov so sadzami a vytvoriť tak „farebnú pneumatiku“ – biela bočná stena a tmavý behúň. Dvojfarebný vzhľad je stále obľúbený u zberateľov klasických automobilových.


Zdroj: mentalfloss