Prečo sa oplatí skončiť druhý v poradí?

Prečo sa oplatí skončiť druhý v poradí?

Dosiahnutie veľkého cieľa a následný pocit zadosťučinenia či dominancie je momentom, pre ktorý sa ľuďom vypláca vyvíjať veľkú snahu. Ukazuje sa však, že malé zlyhanie niekedy nie je na škodu. Naopak, prináša so sebou veľké výhody.


Výsledky vedcov z University of Virginia ukazujú, že olympijskí medailisti so striebornou medailou žijú dlhšie a majú väčšie príjmy ako zlatí medailisti. Výskumníci porovnali úmrtnosť medailistov medzi rokmi 1896 až 1948, a tiež ich finančné výsledky. Polovica olympionikov so striebrom sa dožila vyše 80 rokov čo je viac v porovnaní so zlatými medailistami, z ktorých sa takého veku dožila tretina.

Po skončení aktívnej športovej kariéry sa olympionikom s menej cenným kovom darilo oveľa lepšie aj po finančnej stránke. Až v 70 % prípadoch začali po kariére profesionálneho športovca zarábať viac. Spomedzi zlatých medailistov sa v tomto období podarilo vylepšiť svoje príjmy iba 20 % z nich. 

Víťazstvo sa rodí v hlave

Tieto riadky sa netýkajú len Usaina Bolta či Michaela Phelpsa. To čo z nich vyplýva, možno využiť v bežnom živote. Jednoznačný súvis medzi úspechom a zdravím je náročné potvrdiť. Ukazuje sa však, že reakcia ľudí na úspech alebo zlyhanie v kľúčových momentoch života, môže mať dlhotrvajúce následky na zdravie. Tí, ktorí skončili druhí, boli v ďalšom živote úspešnejší, čo mohlo prispieť k ich dĺžke života. Autor štúdie tvrdí, že víťazi už nemajú dostatočnú motiváciu pre dosahovanie ďalších cieľov a starostlivosť o seba.

Aj keď väčšina ľudí predpokladá, že skorý skvelý výsledok je iba výhodou do budúcna, zdá sa, že minimálne v tomto prípade je to inak. Dôležité nie je umiestnenie či veľkosť samotného cieľa, ale následná reakcia človeka. To čo nasleduje po úspechu či zlyhaní je dôležitejšie ako úspech či zlyhanie samotné.


Zdroj: thriveglobal.com