Prečo sú raňajky považované za najdôležitejšie jedlo dňa?

Prečo sú raňajky považované za najdôležitejšie jedlo dňa?

Raňajky sú nepochybne dôležitou súčasťou nášho dňa. Tie totiž zohrávajú v našom celkovom zdraví oveľa väčšiu úlohu, než sme si mysleli.


Hovorí sa, že raňajky sú považované za najdôležitejšie jedlo dňa. Nová štúdia, uverejnená v časopise The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolisms, ukazuje, že to, čo jeme a pijeme po prebudení, má veľký vplyv na našu kognitívnu výkonnosť, náladu a úroveň energie počas celého dňa, uvádza portál Heart Line.

Zaujímavosťou, ktorá poteší, je, že ľudia, ktorí konzumujú výdatné raňajky, spália dvakrát toľko kalórií ako tí, ktorí si doprajú väčšiu večeru.

Raňajkujúci ľudia pociťujú nižšiu chuť do jedla, najmä v prípade sladkostí, majú zdravšiu hladinu cukru v krvi (glukózy) a inzulínu počas celého dňa.

Aktívnejší metabolizmus

Vedci zistili pomocou účastníkov výskumu, že metabolizmus ľudí je po rannom jedle aktívnejší.

Okrem toho sa raňajky s vysokým obsahom kalórií spojili s miernejšími bolesťami od hladu a sladkými chuťami po celý deň.

Taktiež bolo zistené, že raňajky s nízkym obsahom kalórií nabádali ľudí k maškrteniu po celý deň a navyše podľa vedcov majú menšie raňajky tendenciu vyvolať túžbu po väčšej večeri.

Ľudský inzulín - hormón, ktorý pomáha premieňať jedlo na energiu - a hladina glukózy v krvi, boli tiež nižšie po raňajkách v porovnaní s večerou.

Tieto nálezy môžu mať obrovské následky pre ľudí, ktorí chcú schudnúť, spolu s tými, ktorí trpia cukrovkou.

Spomalený metabolizmus a chuť do jedla

Skúsenosti vedcov sú také, že ľudia, ktorí chcú schudnúť, vynechávajú raňajky.

Ale výskum ukázal, že ľudia, ktorí jedia menej na raňajky, sa často občerstvia a prejedajú neskôr počas dňa, čím sa ničia ciele chudnutia.

Minisha Sood, endokrinologička z New Yorku, tvrdí, že vidí, ako ľudia opakovane preskočia raňajky v snahe kontrolovať svoj príjem kalórií. „Môže to tiež viesť k prejedaniu v čase večere, čiastočne kvôli psychológii ,vyrovnávania stratených kalórií´, čo má často opačný účinok,“ dodala.

„Naše výsledky potvrdzujú, že veľká večera má zvlášť negatívny vplyv na glukózovú toleranciu, čo by mali zvážiť diabetickí pacienti, ktorí sa snažia vyhnúť maximálnym hladinám glukózy v krvi,“ uviedli vedci v štúdii.

Naplňte svoj deň

Zameriavajte na vyvážené raňajky, napríklad ovocie, vajcia, ovsené vločky a jogurty. Vyhýbať by ste sa mali spracovaným potravinám, akými sú pečivo a sladké cereálie, pretože sa vstrebávajú rýchlejšie a môžu spôsobiť zvýšenie hladiny cukru v krvi.

Nie nadarmo sa hovorí, že „raňajkuj ako kráľ, obeduj ako zeman a večeraj ako žobrák“. Alebo ako iné slovenské porekadlo znie „raňajkuj ako kráľ, o obed sa podeľ s priateľom a večeru daj svojmu nepriateľovi“.

Aké mávate raňajky vy? Doprajete si ich zdravé a bohaté alebo ich preskakujete a vrháte sa až na obed? Dajte nám vedieť!


Zdroj: healthline