Princíp 40 % od námorníka SEAL vám môže pomôcť prekonať samého seba

Princíp 40 % od námorníka SEAL vám môže pomôcť prekonať samého seba

Ak ste niekedy bežali maratón, prežili prírodnú katastrofu alebo porodili dieťa, tak viete, že vaše telo je schopné vydržať toho oveľa viac, než ste si mysleli.


Jeden americký námorník zo SEAL túto myšlienku formalizoval do niečoho, čomu mnohí ľudia hovoria pravidlo 40 %. V podstate to znamená, že keď vaša myseľ povie, že ste skončili, ste hotoví iba na 40 %.

Preslávil ho miliardár

Pravidlo týkajúce sa 40 % preslávil Jesse Itzler, ktorý bežal sto míľovú štafetu spolu s ďalšími šiestimi ľuďmi. Práve tu narazil na vyše dvesto kilogramového námorníka SEAL, ktorý absolvoval závod úplne sám. Itzler prisahá, že si tento muž polámal všetky kosti v nohách a spôsobil poškodenie obličiek, ale závod aj tak dokončil.

Tento muž sa nazýva David Goggins a niektorí ho nazývajú aj najťažším človekom nažive. Za sebou má množstvo športových úspechov a rekordov. Miliardár Itzler si ho preto zavolal k sebe domov, aby mu prezradil „ako to všetko robí“. Chcel, aby s ním mesiac žil a naučil ho spôsoby, ktoré využíva na dosiahnutie všetkého, čo si zaumieni.

Choďte ešte ďalej

Hneď v prvý deň „spolužitia“ to začalo byť zaujímavé. Goggins sa hostiteľa opýtal, koľko môže urobiť zdvihov. Itzler mu odpovedal, že nie je veľmi dobrý v zdvíhaní sa na hrazde. Priznal, že najprv urobil len osem zdvihov: „(Goggins) povedal, dobre, počkaj tridsať sekúnd a urob to znova. Takže som po tridsiatich sekundách vstal a s veľkou námahou ich urobil. Povedal, dobre, ešte raz. Čakali sme tridsať sekúnd a ja som sotva spravil tri alebo štyri a bol som hotový.“ Ale nebol hotový. Goggins mu povedal, že neodídu, pokiaľ neurobí 100 zdvihov.

Itzler si myslel, že to nie je možné, ale stále sa snažil, jeden po druhom – a nakoniec uspel. „... V tom momente mi dokázal, že sme všetci schopní urobiť toho omnoho viac, ako si myslíme“. Takto platí pravidlo 40 %. „Povedal by, že keď vám vaša myseľ hovorí, že ste skončili, ste naozaj hotový len na 40 %.“

Čo na to veda?

Rad štúdií zistil, že placebo efekt má veľký dopad na športovú výkonnosť. Poriadna porcia vašej sily a tvrdosti je duševná, nie fyzická. Napríklad štúdia z roku 2008, zverejnená v European Journal of Neuroscience, zistila, že keď dáte ľuďom pilulku, v ktorej je práškový cukor, pričom si myslia, že je to kofeín, sú schopní zdvihnúť oveľa ťažšie závažie.

Toto pravidlo nemusí byť vedecky presné, ale môžete ho považovať za vašu pilulku s cukrom. Keď si nabudúce pomyslíte, že už ďalej nemôžete urobiť nič viac, nezabudnite na to, že pravdepodobne môžete.


Zdroj: curiosity