Silné zemetrasenie odhalilo úžasný objav ukrytý v aztéckej pyramíde

V roku 2017 postihlo Mexiko zemetrasenie so silou 7,1 stupňa s trvaním dlhých 20 sekúnd. Táto katastrofálna prírodná udalosť pomohla objaviť pozostatky dvoch aztéckych chrámov ukrytých v starobylej pyramíde.


„Katastrofálny“ objav

Archeológovia, ktorí skenovali mexickú pyramídu poškodenú septembrovým zemetrasením, odkryli stopy starovekých chrámov. Chrámy sú zasadené do pyramídy Teopanzolco v štáte Morelos, v blízkosti mesta Cuernavaca v Mexiku. Objav uskutočnili vedci z mexického Národného inštitútu pre antropológiu a históriu (INAH).

Jeden z chrámov bol zrejme venovaný Tlalcovi, bohu dažďa a pozemskej plodnosti a druhý venovaný Huitzilopochtliovi, bohu vojny a Slnka. Vedci tvrdia, že chrámy merali 4 až 6 metrov. Medzi ich pozostatkami našli aj kadidlo a keramické črepy. Bohužiaľ, chrámy sú v pomerne zlom stave, poškodené vlhkosťou, ako aj vplyvmi zemetrasenia.

Vedci boli tiež prekvapení vekom chrámov. Ten naznačuje, že sú staršie než sa domnievalo. Predpokladá sa, že sú z roku 1150 a že patria do kultúry Tlahuica, jedného z aztéckych národov žijúcich v stredom Mexiku. Hlavné stavby v archeologickom objekte Teopanzolco sa datujú až do 13. storočia (1200 až 1521 rokov), čo znamená, že novoobjavené chrámy ich predchádzali.

„Napriek tomu, čo spôsobilo zemetrasenie, je potrebné byť vďačný, že tento prírodný fenomén odhalil túto dôležitú štruktúru“, uviedla na tlačovej konferencii Isabel Campos Goenaga, riaditeľka INAH Morelos Center.

Aj napriek obrovským škodám spôsobenými zemetrasením je takýto objav úžasným následkom katastrofálnej situácie.

Zdroj: National Institute of Anthropology and History (INAH)

Zdroj: National Institute of Anthropology and History (INAH)

Zdroj: National Institute of Anthropology and History (INAH)


Zdroj: iflscience.com, bbc.com, inah.gob.mx