Sú ľudia prirodzene monogamní?

Sú ľudia prirodzene monogamní?

Na svete neexistuje veľa monogamných druhov. Ľudia takisto patria do tejto skupiny, keďže sú viac polygamní, než by ste si mohli myslieť.


Viete, ktoré živočíšne druhy sú monogamné? Vtáky. Husi tvoria celoživotné páry a prakticky sa nikdy nespárujú s nikým iným než je ich partner.  

Ľudia v podstate nie sú sexuálne monogamní. Biológovia to nazývajú „spoločenská monogamia“, čo znamená, že zvyčajne žijeme v pároch, ale vzťahy nie sú trvalé a sex sa vyskytuje aj mimo vzťahu.

Prečo je to tak?

Existujú tri hlavné vysvetlenia, prečo sa vyvinula u ľudí sociálna monogamia.

Môže to byť preto, že deti potrebujú veľa starostlivosti a stabilné páry môžu zdieľať rodičovskú záťaž. Ďalším vysvetlením je to, že muži chcú zostať blízko, aby zabránili svojim partnerom podvádzať. Posledným vysvetlením je aj stratégia, ktorú ženy vyvinuli, aby odradili mužov od zabíjania dojčiat, o ktorých sa domnievali, že nie sú ich.

Monogamia je u ľudí prospešná, pretože zvyšuje šance na výchovu potomstva. V skutočnosti je však u cicavcov veľmi zriedkavá – menej ako 10 % druhov cicavcov je monogamných v porovnaní s 90 % druhmi vtákov. Dokonca aj u primátov je asi len štvrtina druhov monogamná. Taktiež naši skorí predkovia, ľudoopy, neboli monogamní. Táto prax sa pravdepodobne nezačala, kým sa neobjavil Homo erectus, asi pred 1,9 miliónmi rokov.


Zdroj: sciencefocus