Z čoho majú psy najväčší strach?

Z čoho majú psy najväčší strach?

U takmer každého psa je badať určité nežiadúce správanie. Medzi tie najčastejšie patria citlivosť na hluk, agresivita či separačná úzkosť.


 „V súbore údajov s takmer 14 000 psami, ktorý sme zostavili, došlo k nežiadúcemu správaniu u 73 % psov. Jednou z takýchto čŕt správania je citlivosť na hluk, ktorá sa nachádza u jednej tretiny psov“, uviedol profesor Hannes Lohi z Helsinskej univerzity.

Lohiho výskumná skupina skúmala výskyt siedmich nežiaducich prejavov správania: citlivosť na hluk, vrátane hrmenia, ohňostroja a výstrelov; strach z ľudí, iných psov a neznámych miest; strach z povrchov a výšok; nepozornosť a impulzívnosť; nutkavé správanie; agresivita; separačná úzkosť. Okrem citlivosti na hluk boli veľmi častými črtami aj bojazlivosť a strach z povrchov a výšok.  

Plemenné rozdiely v správaní

Znaky nežiadúceho správania sa porovnali medzi pätnástimi plemenami, pričom boli zistené významné rozdiely.

„Napríklad u Borderskej kólii sme spozorovali nutkavejšie civenie a naháňanie svetla a tieňa, teda správanie, ktoré sa vyskytuje zriedkavejšie u všetkých ostatných plemien,“ hovorí Lohi.

„Jeden z najväčších rozdielov medzi plemenami bol zistený v strachu z neznámych ľudí, v ktorom bol osemnásťnásobný rozdiel medzi najplachejším plemenom a najstatočnejším plemenom, španielskym vodným psom a stafordšírskym bulteriérom“, vysvetľuje člen výskumného tímu.

Zdedené správanie

Cieľom behaviorálneho výskumu je zvýšenie blahobytu psov. Mnoho nežiadúcich prejavov správania, napríklad strach a citlivosť na hluk, môžu u psov spôsobiť intenzívny stres. Problémy so správaním môžu mať za následok, že sa majiteľ psa vzdá.

„Naše zistenia naznačujú, že nežiadúce správanie sa zdá byť zdedené, čo znamená, že opatrným šľachtením by sa mohla prevalencia takýchto prejavov správania znížiť. To by zlepšilo kvalitu života nielen psov, ale aj ich majiteľov,“ uvádza profesor Lohi.


Zdroj: sciencedaily